حیوانات در هنگام خطر چگونه از بچه‌هایشان نگهداری می‌کنند؟ علوم پایه دوم

حیوانات در هنگام خطر چگونه از بچه‌هایشان نگهداری می‌کنند؟

معمولا نوزادان برای بقا باید به مادرشان وابسته باشند، چون از نظر غریزی این امکان را ندارندکه از خود محافظت کنند. بیشتر حیوانات وقتی در معرض حمله درنده ای قرار می گیرند با نهایت سرعت پا به فرار می گذارند، این روش دفاع حیوانات از خودشان می باشد.

وقتی صحبت از رابطه مادر و نوزاد به میان می‌آید، انسان‌ها بیشترین دلبستگی را از خود نشان می‌دهند. در مراحل اولیه رشد که معمولا تا دو سالگی است، این رابطه قوی‌تر است، چون نوزاد بیشتر به مادر خود وابسته است.

حیوانات دشمنان طبیعی دارند اما یادمان باشد که بزرگترین دشمن خیلی از آنها انسان است. با اینکه شیوه های دفاع حیوانات متنوع می باشد ولی هنوز هم خیلی از آنها به خاطر پوست شان به دست انسان کشته می شوند، برخی دیگر در تحقیقات پزشکی اسیر می شوند و گاهی هم انسان از سر ترس برخی از آنان را می کشد.

چیزهای کمی در زندگی وجود دارد که بتواند انسان را منقلب کند. وقتی به مادر یک توله سگ نگاه می‌کنید، از توجه بی‌نظریش به توله‌ها و از خودگذشتگی‌هایش دلگرم می‌شوید. اگر بدانید که سگ چگونه از بچه هایش نگهداری میکند، مطمئناً شگفت‌زده خواهید شد. بیخود نیست که سگ‌ها تا این اندازه نزد انسان‌ها محبوب هستند. 

برترین مادران در دنیای حیوانات کدامند؟

برترین مادران

سگ‌ها

در همه نقاط جهان، فعالان محیط زیست برای نجات حیوانات تلاش می کنند اما خیلی از حیوانات همچنان قربانی صنعت چرم و تولید سوغاتی می شوند. متأسفانه گذار خیلی از این حیوانات به بازارهای حیوانات خانگی نیز می افتد. در چند مورد انگشت شمار، برنامه های تولید مثل در اسارت توانسته گونه های نادر را از خطر انقراض نجات دهد.

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که در مواقع خطر سگ چگونه از بچه هایش نگهداری می کند؟ هنگامی که یک سگ مادر را از توله‌هایش جدا کنیم، به قدری ناله می‌کند که دل هر انسانی را به رحم می‌آورد.او با حالتی عصبانی و مضطرب مدام به دنبال راهی خواهد گشت تا به توله‌های خود ملحق شود؛ تا جایی که اگر لازم باشد، برای حفظ سلامتی بچه‌هایش جان خود را به خطر می‌اندازد. به طور کلی، مادرها اجازه نزدیک شدن به توله‌ها را به هیچ موجودی نمی‌دهند و آن‌ها را هر طور که شده به عقب می‌رانند.

برترین مادران

فیل‌ها
فیل‌ها به عنوان غول‌های جنگل، صبورترین مادران روی زمین هستند. آن‌ها بعد از دو سال بارداری و تجربه سخت‌ترین درد زایمان برای به دنیا آوردن بزرگترین نوزادان جهان، هنوز غریزه مادرانه‌ای دارند که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. این بسیار جالب است که بعد از زایمان، سایر فیل‌های ماده گله هم به حفظ و مراقبت از بچه‌ها کمک می‌کنند، حتی آن‌هایی که خودشان بچه ندارند. این پرستاران تمام وقت از همه نظر به بزرگ شدن بچه فیل کمک می‌کند تا وقتی که خودش بتواند زنده بماند.

مادر و سایر اعضای گله از بچه‌ها در مقابل شکارچیان محافظت می‌کنند و جان آن‌ها را حفظ می‌کنند. بچه‌ها همیشه در میان گله راه می‌روند تا از دید شکارچیان پنهان بمانند. این فقط به همین جا ختم نمی‌شود، بلکه رابطه بین بچه فیل و مادر تا زمان بلوغ آن‌ ادامه می‌یابد.

برترین مادران

اورانگوتان‌ها

از خانواده میمون ها، معمولا گونه‌های سیاه شامپانزه‌ها و گوریل‌ها را می‌شناسیم. اما گونه‌ دیگری هم وجود دارد که قهوه‌ای مایل به قرمز هستند و زیستگاهشان طبیعت جنگلی است. اورانگوتان‌های ماده معمولا بعد از هر هشت سال یا بیشتر بچه‌دار می‌شوند، یعنی زمان کافی برای گذراندن وقت با بچه هایشان دارند.

این نوزادان معمولا در دو سال اول رشد به مادرشان وابسته هستند. مادران معمولا هنگام غروب لانه را برای نوزادانشان گرم می‌کنند و شب‌ها آن‌ها را در آغوش می‌گیرند و نوازش می‌کنند. آن‌ها تا پنج سالگی به فرزندان خود شیر می‌دهند، به همین دلیل مادران مقاومی در خانواده میمون‌ها هستند. رابطه مادر و نوزاد حتی بعد از بلوغ هم پایان نمی‌یابد و تا آخر عمر یک پیوند خانوادگی محکم می‌ماند.

میرکت‌ها

میرکت‌ها

میرکت‌ها (دم عصایی) گوشتخواران کوچکی از خانواده خدنگ‌ها هستند، اما بیشتر از آن‌ها حس مادرانه دارند. آن‌ها همیشه در گروه‌های متشکل از حدود ۲۰ عضو یا بیشتر با ساختار مادرسالاری زندگی می‌کنند و نیاز بچه‌ها را پیش از نیاز‌های سایر اعضا قرار می‌دهد. در این گروه ها، یک زوج توله‌های جدید تولید می‌کنند و بقیه گروه امنیت و رضایت توله‌ها را تضمین می‌کنند تا وقتی که آن‌ها از شیر گرفته شوند. سخت‌ترین وظایف به خاله‌ها و خواهرانی واگذار می‌شود که وظیفه دارند امنیت بچه‌ها را تامین کنند.

برترین مادران

کوالا‌ها

کوالا‌ها یکی از گونه‌های در معرض انقراض جهان هستند. آن‌ها زندگی بسیار ضداجتماعی دارند، اما بین مادر و فرزندانی که هنوز وابسته هستند، پیوند وجود دارد. کوالا‌ها معمولا در جنگل‌های اکالیپتوس زندگی می‌کنند و غذای اصلی آن‌ها را برگ‌های این درختان تشکیل می‌دهد.

برگ‌ها سرشار از موادسمی هستند و نوزادان هنوز برای خوردن این غذا آماده نیستند. این همان جایی است که مادران برای از شیر گرفتن فرزندانشان معجزه می‌کنند. شیر مادر در رژیم غذایی آن‌ها بسیار مهم است، اگرچه برگ‌ها به مادران کمک نمی‌کنند شیر بیشتری تولید کنند. مادران مجبورند برای تغذیه فرزندانشان به مدفوع خود متوسل شوند.

برترین مادران

یوزپلنگ‌ها

سریع‌ترین مادران زمین بهترین مادران هم هستند. یوزپلنگ‌ها در شکار بسیار شجاع هستند، اما ذات حفاظت‌کننده آن‌ها از بچه‌هایشان بیشتر از همه گربه‌های وحشی است. یوزپلنگ‌ها با یک دوره بارداری سه ماهه بچه دار می‌شوند.

آن‌ها معمولا سه تا هشت توله به دنیا می‌آورند. مادران در مراقبت از نوزادان خود کار سختی دارند، چون معمولا یوزپلنگ‌ها بدون هیچ غریزه‌ای برای بقا در محیطی به دنیا می‌آیند که شکار تنها راه بقا در آن است.

این مادران، بیشترین مراقبت از توله‌هایشان را فراهم می‌کنند و به آن‌ها مهارت‌های شکار را می‌آموزند که نزدیک به دو سال طول می‌کشد. این بچه گربه‌ها معمولا با هم زندگی می‌کنند تا وقتی از مادرشان جدا شوند و بتوانند تنهایی ادامه دهند.

برترین مادران

خرس‌های قطبی

خرس‌های قطبی بهترین مادران دنیا هستند، آن‌ها نه تنها فرزندان خود را تغذیه می‌کنند، بلکه به معنای واقعی کلمه خودشان را آب می‌کنند تا شیر مورد نیاز آن‌ها را تامین کنند.

آن‌ها با چنگ و دندان و صبر زیاد از فرزندانشان مراقبت می‌کنند. وقتی زمستان می‌آید، خرس‌های قطبی به خواب زمستانی می‌روند، اما غمگین‌ترین بخش ماجرا این است که بیشتر آن‌ها در این دوران بچه دارند. خواب زمستانی با سه توله بدون هیچ ذخیره غذایی برای بیشتر حیوانات حکم مرگ قطعی را دارد.

اما خرس‌های قطبی مادر اطمینان حاصل می‌کنند که به اندازه کافی چاق شده اند تا نیاز‌های زمستانی فرزندشان را تامین کنند. این تلاش وقتی سخت‌تر می‌شود که آن‌ها محبور شوند دو توله یا بیشتر را بدون غذا به مدت سه ماه بزرگ کند. خرس مادر در حالی که تلاش می‌کند توله‌های خود را هنگام گرسنگی نخورد، مجبور است با خرس‌های نر هم مبارزه کنند که بچه‌ها را می‌کشند و می‌خورند فقط برای اینکه فرصتی برای جفتگیری با مادرشان پیدا کنند. این کار ممکن است دو سال طول بکشد تا اینکه بچه‌ها به اندازه کافی بزرگ شوند تا از خود مراقبت کنند.

برترین مادران

تمساح‌ها

تمساح‌ها یکی از بزرگترین خزندگان روی زمین هستند و غریزه مادری شگفت انگیزی دارند. این مادران بعد از تخمگذاری در لانه، با قوی‌ترین نیروی گاز گرفتن در دنیا ساعت‌ها در لانه می‌مانند تا از تخم هایشان مراقبت کنند.

از تخم درآمدن ممکن است تا چهار روز طول بکشد و مادران بدون اینکه چیزی بخورند، کل این زمان را در لانه روی تخم‌های خود می‌خوابند. وقتی زمان بیرون آمدن از تخم فرارسید، مادران به فرزندانی که نمی‌توانند پوسته سخت تخم را بشکنند، کمک می‌کنند. سپس تا جایی که بتوانند این قاتلان کوچک را در دهان خود به سمت آب می‌برند.

تمساح‌ها وحشی و آدمخوار هستند، اما نه برای فرزندانشان، مادر یک سال با سایر تمساح‌ها و گوشتخواران مبارزه می‌کنند تا بچه هایش زنده بمانند. همچنین آن‌ها به فرزندانشان شنا کردن، غذاخوردن و مخفی شدن از دشمنان را یاد می‌دهند.

برترین مادران

گوش خیزک‌ها

وقتی صحبت از حشرات می‌شود، هیچ کس به گوش‌خیزک‌ها فکر نمی‌کند، چون آن‌ها در طول روز پنهان می‌شوند و فقط شب‌ها فعال هستند و از گیاهان و حشرات تغذیه می‌کنند. مراقبت مادرانه در بیشتر حشرات رایج نیست، اما درمورد گوش‌خیزک‌ها اینطور نیست.گوش خیزک‌های ماده معمولا برای تخم‌هایشان گرما فراهم می‌کنند و آن‌ها را از شکارچیان حفظ می‌کنند. همچنین برای پیشگیری از قارچ و عفونت آن‌ها را تمیز می‌کنند. گوش خیزک‌های ماده همچنین به فرزندان خود کمک می‌کنند تا پوسته خود را بریزند و از آن‌ها محافظت می‌کنند تا به مرحله دوم پوست انداختن برسند.

برترین مادران

فک‌های چنگی

این گونه از فک‌ها بچه‌های خود را به سختی در محیط پوشیده از یخ بزرگ می‌کنند. جایی که زیستگاه خرس‌های قطبی هم هست که منبع اصلی غذایشان فک‌ها هستند. فک‌های ماده با حفر لانه‌هایی زیر یخ از نوزادان خود محافظت می‌کنند. در این دوره، فک‌های ماده به فرزندانشان شیری می‌دهد که تقریبا ۴۸درصد چربی دارد.

همچنین فک‌های ماده تا ۱۲ روز بدون اینکه خودشان چیزی بخورند، به بچه هایشان شیر می‌دهند. در این مدت است که ماده‌ها ۳ کیلوگرم از چربی خود را از دست می‌دهند و فرزندانبعد از گذشت دو هفته از تولدشان ۲ کیلوگرم وزن می‌گیرند. رابطه مادر و فرزندی فک‌ها تا زمانی ادامه می‌یابد که به طور مستقل بتوانند زنده بمانند.

برترین مادران

عنکبوت‌های گرگی

برای بسیاری از ما، تار عنکبوت به معنای خانه عنکبوت است. اما عنکبوت گرگی مادر دور تار چنبره نمی‌زند تا تخم بگذارد.آن‌ها معمولا کیسه‌های تخم خود را به بدنشان می‌بندند و آن‌ها را با خود حمل می‌کنند. مادران حتی بعد از اینکه بچه‌ها از تخم درآمدند به آن‌ها اجازه می‌دهند پشتشان سوار باشند. در این دوره آن‌ها حداکثر مراقبت را از نوزادانشان در برابر شکارچیان می‌کنند.

 

نمونه سوالات علوم فصل دهم دوم ابتدایی

نمونه سوالات درس علوم فصل دهم پایه دوم ابتدایی

عقاب چگونه آشیانه می سازد؟ 
عقاب آشیانه ی خود را بالای کوه می سازد تا هم جوجه هایش از آسیب دشمن در امان باشند و هم بتواند از آن بالا حرکت هر پرنده ای را ببیند ودرموقع لزوم جانوران کوچک را شکار کند.

لانه برای جانوران چه فایده هایی دارد؟ 
جانوران را از خطرات حفظ می کند،جایی برای نگه داری فرزندان و استراحت آنان می باشد.

زنبور عسل چگونه ازبچه هایش نگه داری می کند؟
ملکه ی زنبورها مقدارزیادی تخم درکندو می گذارد.تخم ها به لارو تبدیل شده وکم کم زنبور می شوند.زنبورهای کارگر مراقب غذا ورشدبچه زنبورها هستند تا بزرگ شوند.

ارتباط زنبور عسل با جانداران دیگر را بنویسید؟ 
انسان ها و بعضی از جانوران مانند خرس از عسل استفاده می کنند.زنبور های عسل برای ما انسان ها بسیار مفید هستند.آن ها غذای بعضی از جانوران حشره خوار نیز هستند.

ما ازچه راه هایی می توانیم به جانوران کمک کنیم تا سالم بمانند؟ 
محیط طبیعی زندگی آنان را خراب نکنیم وآن ها را به مقدار زیاد شکار نکنیم.

چگونه کرم ابریشم را پرورش می دهند؟
تخم های کرم ابریشم را روی برگ های توت گذاشته وتخم ها کم کم به یک کرم کوچک تبدیل می شوند.کرم ها با خوردن برگ های توت بزرگ می شوند وبه دور خود پیله درست می کنند.برای این که پیله ها سوراخ نشودو ابریشم آن پاره نشود پیله ها را گرم می کنند تا پروانه ها ی داخل آن کشته شوند سپس ابریشم ها را باز کرده و با تارهای ابریشم نخ ابریشمی درست می کنند.

پوشش بدن پرندگان چیست؟
در چه جاهایی لانه سازی می کنند وچگونه تولید مثل می کنند؟پر- بیشتر پرندگان لانه هایشان را روی درختان می سازند- تخم می گذارند وروی تخم هایشان می خوابند تا جوجه شود تا مدتی از بچه هایشان مراقبت می کنند.بعضی پرندگان مثل طوطی دانه ها و گیاهان را می خورند بعضی دیگر مثل عقاب گوشت خوارند.

پوشش بدن پستانداران چیست؟چگونه تولید مثل می کنند؟
مو
بچه زا هستند وبعد از تولد به بچه هایشان شیر می دهند وتا مدتی از آن ها نگه داری می کنند. بعضی ها گوشت خوارند مثل پلنگ و بعضی ها گیاه خوارند مثل خرگوش

پوشش بدن ماهی ها چیست؟ چگونه تولید مثل می کنند؟
پولک
تخم می گذارند ومحل زندگیشان در آب است از حشرات و گیاهان درون آب می خورند.

کدام جانور دو مرحله زندگی دارد؟ 

قورباغه،بعد از بیرون آمدن از تخم در آب زندگی می کند وبعد از رشد ودر مرحله ی بعدی در خشکی زندگی می کند.


این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

نظر دهید

پاسخ دهید