چرا در اتوبوس حالمان بد می شود؟ راه حل چیست؟

یکی از انواع بیماری های حرکتی، ماشین گرفتی در سفر نامیده می شود که بعضی افراد به آن دچار می شوند. این بیماری، علائمی مانند سرگیجه، خستگی و حالت تهوع را از خود نشان می دهد.

بازدید :

زمان تقریبی مطالعه :

تاریخ :

علت آن نیز به دلیل اختلاف بین چیزی که می بینید، در این مورد، در داخل خودرو مغزتان می گوید که هنوز نشسته اید) و آنچه احساس می کنید (سیستم بدنتان که تعادل را از طریق گوش میانی تان برقرار می کند، به مغزتان می گوید که در حال حرکت هستید) به وجود می آید.

این حالت سیگنال های متضادی را به مغز شما منتقل می کند و در نتیجه به اشتباه بدنتان واکنش نشان داده و سیگنال مسمومیت به اندام ها فرستاده می شود.

در نتیجه بدنتان برای مقابله با این حالت واکنش نشان می دهد. اگر این حالت زیاد برای شما پیش می آید و باعث شده که قید سفر را بزنید ما به شما راه حل هایی را معرفی می کنیم که با انجام و رعایت آن ها این حالت را در بدن خود از بین ببرید.

نگاهتان را به مناظر بیرون بدوزید

با نگاه کردن به مناظر در حال حرکت در واقع به بدنتان اجازه می دهید که تشخیص حرکت را بدهد و از این موضوع جلوگیری کنید.

سعی کنید تنها به یک نقطه نگاه کنید.سرتان را زیاد تکان ندهید و پایین نیندازید. اگر خودتان در حال رانندگی هستید این موضوع به شما کمک بزرگی خواهد کرد و اگر نیستید حتماً در صندلی جلو بنشینید. چرا که با نگاه کردن به جاده از حالت ماشین گرفتگی در سفر شما کم می شود.

تنفس هوای تازه

یکی از بهترین راه کارها برای جلوگیری از حالت بد ایجاد شده در بیماری ماشین گرفتگی خوابیدن است. زمانی که خواب هستید به دلیل اینکه چشمان‌تان چیزی را نمی بیند بدن متوجه حرکت نشده و این حالت برای شما به وجود نمی‌آید.

بگذارید هوای تازه به درون ماشین در گردش باشد. این کار حس بهتری به شما می دهد. هر چه هوای داخل اتوبوس خنک تر باشد، حال شما بهتر خواهد شد.به هیچ عنوان از عطرها و اسپری ها استفاده نکنید. به جای آن می توانید از بوهای آرامش دهنده ای مانند سنبل یا نعناع استفاده کنید.

در زمان هایی که اتوبوس برای توقف به هر دلیلی می ایستد از این فرصت استفاده کنید و برای استراحت و هواخوری به بیرون بروید. کمی پیاده روی در هوای باز مطمئناً بی تأثیر نخواهد بود.

مواد غذایی بخوریم

از علائم ماشین گرفتگی در سفر، تهوع است. بهترین درمان برای کاهش این حالت زنجبیل، چای زنجبیل و هر چیزی که دارای ریشه زنجبیل است، می باشد.

این درمان ساده به عنوان بهترین درمان خانگی می تواند سفر با اتوبوس شما را دلنشین کند. تنها کافی است که چند عدد کلوچه زنجبیلی یا آب نبات زنجبیلی خللاصه هر تنقلاتی که زنجبیل دارد، به همراه داشته باشید. نوشیدن چای نعناع یا چای زنجبیل هم گزینه مناسبی است.

کارهایی که می توانید برای رفع این حالت انجام دهید

به موسیقی گوش دهید تا ذهنتان را از حرکت در سفر با اتوبوس دور نگه دارید. تاکنون از طب فشاری چیزی شنیده اید؟ زمانی که در سفر با اتوبوس حالتان بد می شود، فشار ملایمی روی ساعد خود در قمست ۳ سانتی متر بین تاندون ها فشار دهید یا یه مچ بند به مچ دست ببندید.

با این کار شروع حالت بد خود را عقب می اندازید.قبل از حرکت، از داروخانه داروهایی برای جلوگیری از ماشین گرفتی در سفر بخرید. امروزه برای این بیماری داروهای متنوعی با دوزهای مختلف وجود دارد.

اگر چه ما این داروها را توصیه نمی کنیم و بهتر است که قبل از مصرف عوارض استفاده از آن ها را مطالعه کنید. به عنوان مثال آنتی هیستامین برای کاهش حالت ماشین گرفتگی در سفر موثر است اما باعث خواب آلودگی می شود. در نتیجه اگر خودتان راننده هستید هرگز این راهکار را استفاده نکنید

درمان های عجیب اما جالب

برای حال بد ماشین گرفتگی در سفر گاهی بعضی از افراد درمان های عجیبی را به شما توصیه می کنند. این درمان ها شاید در وهله اول باعث خنده شما شود اما خیلی اوقات بر روی بسیاری از افراد موثر بوده است. در ادامه لیستی از انواع درمان های عجیب برای حال بد ایجاد شده در سفر را نام می بریم.بو کردن روزنامه، خوردن ترشی و غذاهای ترش مانند؛ لواشک و آلو قبل و در هنگام سفر، بستن باندهای کشی سفت به دور مچ دست، آدامس جویدن، خوردن بیسکوییت های نمک دار یا تنقلات شور مانند؛ بیسکوییت ترد یا چوب شور، گذاشتن یک تکه گچ بر روی ناف!

چسباندن مداوم سر به پنجره ی خنک اتوبوس یا نگه داشتن ثابت سرتان با تکیه کردن به صندلی، گوش دادن به موسیقی با هدفون که گوش شما را درگیر کند. ثابت نگاه داشتن سر و خیره شدن به یک نقطه در دوردست.

نکات و هشدارها

سرتان را پایین نیندازید، به صفحات کتاب یا نقشه نگاه کنید، در واقع نگاه به نقاط نزدیک یا پایین حال شما را در سفر با اتوبوس بدتر می کند.

سعی کنید در طول سفر بیدار نمانید، بخوابید یا اگر خوابتان نمی آید چشمانتان را ببندید و به کارهایی که می خواهید در مقصد انجام دهید فکر کنید.

اگر کودکان همراه شما هستند، آن ها را تشویق کنید که بر روی صندلی در کنار پنجره نشسته و بیرون را تماشا کنند. به آن ها اجازه ندهید که با تبلت فیلم تماشا کنند چرا که باعث به وجود آمدن حال بد و ماشین گرفتگی در سفر و در آن ها می شود.

همچنین همیشه یک پنجره یا تهویه را باز بگذارید تا باعث رد و بدل شدن هوای تازه شوید. قبل از شروع سفر، از خوردن غذاهای سنگین و چرب خودداری کنید. سعی کنید از خوردن مواد غذایی کافئین دار مانند قهوه و شکلات تلخ هم خودداری کنید.

سعی کنید در طول سفر غذاهای ساده بخورید، از خوردن غذاهای تند و متنوع و پر از سس خودداری کنید. با خود میوه هایی مانند پرتقال یا لیمو به همراه داشته باشید و اگر حس کردید که در حرکت با اتوبوس یا هر وسیله دیگری دچار ماشین گرفتگی در سفر شده اید، این میوه ها را بو کنید یا بخورید.

برای رفع این حالت کمی نمک مزه کنید.خود را با صحبت با دیگر افراد سرگرم کنید. موسیقی و رادیو گوش دهید یا آواز بخوانید. بازی های دسته جمعی یا فکری بازی کنید تا ذهن خودتان را مشغول نگه دارید.

بعد از تمام این اقدامات به خاطر داشته باشید که برای احتیاط پلاستیک یا کیسه های یکبار مصرفی برای مواقع ضروری در کنار خود داشته باشید.و آخرین نکته اینکه جوش شیرین بوی بد را از بین می برد.

پس به همراه داشتن جوش شیرین می تواند برای اقدامات بعد از ماشین گرفتگی در سفر راهگشا باشد و بوی بد ایجاد شده در اتوبوس یا هر وسیله نقلیه دیگر را از بین ببرد.


این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

نظر دهید

پاسخ دهید