چگونه اعتماد والدین را جلب کنیم؟

برای این‌که بدانیم چگونه اعتماد والدین خود را به‌دست بیاوریم، ابتدا بهتر است صادقانه و بدون قضاوت به بررسی ریشه ‌های بی ‌اعتمادی والدین در نوجوانان بپردازیم. بی‌ اعتمادی والدین دو دلیل اصلی دارد.

بازدید :

زمان تقریبی مطالعه :

تاریخ :

اعتماد والدین، نوجوان

نویسنده : مرضیه خوش‌نیت| کارشناس ‎ارشد روان‌شناسی تربیتی

شناخت والدین از ویژگی‌های دوره نوجوانی و شرایط محیطی و جامعه، سبب می‌شود که برای نوجوان محدودیت‌هایی قرار بدهند؛ به توانایی‎‌های او چندان اعتماد نداشته ‌‎باشند و از برخی کارها و رفت ‌و آمدهایش جلوگیری کنند. خب تغییر و کنترل شرایط محیطی، غیرممکن است و آسیب‌ های اجتماعی تهدیدی جدی برای نوجوان به‌شمار می‌‎ روند چرا که هنوز مهارت های لازم برای شناسایی و مقابله با آن‌ها را ندارد. پس چه‌‎کار می‌‎شود کرد؟ اگر سعی کنیم درکی همدلانه از دغدغه‌های والدینداشته باشیم، یعنی به‌زبان ساده خودمان را به‌جای آن‌‌ها بگذاریم، شاید این بی اعتمادی و سختگیری را بهتر درک کنیم. البته به این معنی نیست که دست‌ روی ‌دست بگذاریم و منتظر بزرگ شدن باشیم بلکه اتفاقا باید برای این جلب اعتماد، کاری انجام بدهیم اما چطوری؟ ابتدا باید با کمک گرفتن از منابع درست (کتاب‌‎ها، کتابچه‌های مخصوص نوجوانان، مشاورهای متخصص و بزرگ‌ترهای قابل اعتماد) اطلاعات خود را از انواع آسیب های اجتماعی بالا ببریم و راه پیشگیری و مقابله با آن‎‌ها را یاد بگیریم. در قدم دوم منتظر نباشیم دیگران افکارمان را بخوانند. یعنی صادقانه آن‎چه را دوست داریم به خانواده بگوییم و از آن‎‌ها هم بخواهیم دلیل نگرانی‌ های‌ شان را برای ما توضیح بدهند تا با مشورت هم راهکاری پیدا کنیم. مهارت ارتباط موثر در این‌جا بسیار کمک‎‌تان خواهد کرد. در آینده درباره این مهارت برای‎‌تان خواهم‎‌گفت. تا پیش از آن خوب است صحبت‌های خود را در زمان آرامش خود و والدین بگویید و خواسته‌تان را کامل، بدون حاشیه و پیش‌داوری از صحبت‌های والدین‌‎تان، مطرح کنید.
اشتباهات و پنهان‌کاری‌‎های قبلی هم در بی اعتمادی موثر است. کاری که همه ما باید در این مواقع انجام بدهیم این است که ابتدا مسئولیت اشتباه خود را بپذیریم و آن را به عوامل دیگر ربط ندهیم. یعنی صادقانه به اشتباه خود اعتراف و بابت آن عذرخواهی کنیم. در گام بعدی اگر ممکن است، سعی کنیم عوارض آن را جبران کنیم. گاهی به ‌‎رغم کمک گرفتن از این راهکارها، باز هم والدین به‌‎دلایل مختلف به فرزند نوجوان‌‎شان اعتماد نمی‎‌کنند. در این موارد بهتر است درعین حفظ احترام و ابراز محبت به والدین، از بزرگ‌ترهای فامیل یا یک مشاور متخصص کمک بخواهید تا مسئله را اصولی و بدون تنش حل کنید. 


منبع: روزنامه خراسان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

نظر دهید

پاسخ دهید