چگونه متوجه شپش در موی سر خود شویم؟

 این حشره ی کوچک و بدون بال می تواند هر فردی را در هر شرایط و سن و سالی به خود مبتلا کند. شپش های سر در مو و در نزدیکی جمجمه زندگی می کنند. شپش‌ها تنها از خون انسان تغذیه می کنند. شپش بالغ برای تخم ریزی و تکثیر باید روزی دو بار از خون انسان تغذیه کند.همه افرادی که سرشان مو دارد ، پوست سرشان می تواند منبع تامین خون برای شپش باشد.

از مهم‌ترین محل‌های بروز این بیماری مدارس ومهدهای کودک  هستند. بچه های مدرسه ای بیشتر از افراد دیگر در خطر ابتلا به این نوع حشره ی کوچک است. ازدحام جمعیت باعث می شود که شپش بتواند از سری به سری دیگر برود و از آنجایی که بچه ها در مهد کودک ها و مدارس با هم تماس نزدیک دارند، شپش سر بیشتر در این گروه سنی اتفاق می افتد. البته ابتلا به آلودگی شپش سر به این معنی نیست که فرد بهداشت فردی را رعایت نکرده و یا در محیط آلوده زندگی می‌کند.

ساختار انبری شکل موجود در دست و پای این حشرات، شپش‌‌ها را به شکلی محکم به تار موها می چسباند. به همین دلیل، جدا کردن شپش‌ها از تارهای مو اصلاً کار راحتی نیست.

در فصل تابستان میزان آلودگی افراد و کودکان به شپش موی سر افزایش پیدا می‌کند.البته از آنجایی که باورهای افراد درباره این حشره غلط است، ممکن است آنها به فکر برطرف کردن این مشکل بر نیایند و از درمان به موقع امتناع ورزند.

 ممکن است افرادی که موی سر آنها دچار شپش شده، علاوه بر اینکه دچار مشکلات روانی شوند،اختلالات جسمی و بیماری های دیگری هم بر اثر این آلودگی در آنها به وجود بیاید.

 بچه های مدرسه ای بیشتر از افراد دیگر در خطر ابتلا به این نوع حشره ی کوچک است. ازدحام جمعیت باعث می شود که شپش بتواند از سری به سری دیگر برود و از آنجایی که بچه ها در مهد کودک ها و مدارس با هم تماس نزدیک دارند، شپش سر بیشتر در این گروه سنی اتفاق می افتد.

راه‌های انتقال شپش موی سر

 همان طور که گفتیم تماس نزدیک افراد باعث می شود که شپش از فردی به فرد دیگری منتقل شود. اصلی ترین دلیل ابتلاء به شپش‌ سر، تماس مستقیم با فرد آلوده به این آفت و یا استفاده از وسایلی است که به نحوی با سر فرد مبتلاء به شپش، تماس داشته است. شپش ها با استفاده مشترک از موارد زیر،از فردی به فرد دیگر منتقل می شود:

کلاه، شال و روسری مشترک

برس و شانه‌ی مو

گیره و تل مو

هدفون

بالش و متکا

حوله‌ها

روکش مبل و صندلی

 همچنین اگر لباس ها ، کلاه و شال و روسری در یک مکان مشترک نگهداری شود، این حشره به شخص دیگری منتقل می شود.

شپش موی سر نشانه هایی دارد:

 زمانی  دچار خارش شدید پوست سر شدید

 هنگامی که شپش ها را در لابه لای موهای خود دیدید

تخم های چسبیده به ساقه مو را مشاهده کردید

 زمانی که در پوست سر ، قرمزی و التهاب مشاهده شد

بی خوابی و آشفتگی وابسته به فعالیت بیشتر این حشرات در شب

زمانی که احساس کردید چیزی  بر روی سر شما  در حال حرکت است

خارشی که بر اثر وجود شپش در سر ایجاد می شود ، آنقدر شدید است که نمی توان آن را با چیز دیگری اشتباه گرفت. هر چند در روزهای اولیه ابتلاء، ممکن است متوجه حضور این حشرات کوچک در سر خود نشوید؛ اما جمعیت شپش‌ها و تخم های موجود در سر، با چنان سرعتی زیاد می شود که طی چند روز، حتی با چشم غیر مسلح هم می توان آن ها را تشخیص داد.

افرادی که به شپش مبتلا می شوند احساس قلقلک یا راه رفتن چیزی را بر روی سر یا بدن خود دارند . گزش شپش ها باعث ایجاد حساسیت روی پوست خواهد شد و به دنبال این حساسیت ، روی پوست سر خارش ایجاد می کند؛ اما ممکن است فرد بلافاصله پس از ابتلا به شپس به خصوص مواقعی که هجوم شپش ها خفیف باشد ، دچار خارش نشود و حتی تا 6هفته بعد از ابتلا هم هیچ نشانه ای نداشته باشد.

روش های خانگی برای برطرف کردن شپش موی سر

در ادامه مطلب می خواهیم روش های خانگی برای برطرف کردن شپش موی سر را بیان می کنیم:

روغن زیتون
 یکی از روش ها برای از بین بردن شپش موی سر استفاده از روغن زیتون می باشد.روغن زیتون از رشد شپش جلوگیری می کند و آن را ریشه کن می کند.برای مصرف آن باید  قبل از خواب موها را به روغن زیتون آغشته کنید و با کلاه یا حوله سرتان را بپوشانید، صبح موها را شانه بزنید تا شپش‌ها از مو جدا شوند سپس با شامپوی گیاهی حاوی روغن درخت چای موها را بشویید.

سرکه
 سرکه هم در برطرف کردن شپش موی سر و از بین بردن آن بسیار موثر می باشد. میزان بالای اسید استیک موجود در سرکه می‌تواند شپش‌های سر را با موفقیت نابود کند. به‌علاوه، سرکه به حل کردن تخم‌های شپش مرده نیز کمک می‌کند.

 سرکه سفید را با آب به مقدار مساوی رقیق کنید و سپس موها و پوست سر را به محلول آب و سرکه آغشته کنید، حوله‌ ای را به مدت یک تا دو ساعت دور مو بپیچانید.بهتر است برای شانه کردن موهای خود هر روز آن را در سرکه فرو ببرید و بعد موی خود را  شانه بزنید.

 همچنین روش دیگر برای استفاده از سرکه به این صورت است که به مقدار مساوی از سرکه و روغن معدنی را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را قبل از رفتن به رختخواب به پوست سر و مویتان بمالید. سر و موهایتان را با کلاه حمام بپوشانید و بگذارید تمام شب روی سرتان بماند. صبح روز بعد موهایتان را با شامپو بشویید.

  چند حبه سیر را له کنید تا به صورت خمیر درآید و سپس آن را با یک قاشق آب لیموی تازه مخلوط کنید و این مخلوط را روی سر بمالید و ماساژدهید.سپس با یک پارچه یا حوله سر خود را بپوشانید و بعد از نیم ساعت آن را بشویید.

پیاز
از آنجایی که پیاز سرشار از گوگرد می باشد، برای از بین بردن شپش موی سر بسیار مناسب است. برای استفاده از آن چهار یا پنج عدد پیاز را در مخلوط‌کن یا غذاساز بریزید تا به شکل خمیر درآید. این خمیر را در صافی بریزید و با پشت قاشق فشار بدهید تا آب آن خارج شود.سپس پوست سر را با این آب ماساژ بدهید و آن را با کلاه حمام بپوشانید و اجازه بدهید حداقل دو ساعت روی سر بماند و بعد از دو ساعت، موی سر خود را با شامپو بشویید و سپس موها را خشک کنید و برای جدا کردن شپش‌ها از یک شانه‌ی ضدشپش استفاده کنید.

 برای اینکه این روش تاثیر داشته باشد، ابتدا سه روز متوالی آن را تکرار کنید و برای ریشه کن کردن شپش در طول دو ماه ، هفته ای یک بار این کار را انجام دهید.

روغن نارگیل
روغن نارگیل برای خفه کردن و از بین بردن شپش ها مناسب می باشد.برای استفاده از آن سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل را گرم و کمی کافور به آن اضافه کنید. این مخلوط را روی تمام سر بمالید و پوست سر را با آن ماساژ بدهید.سپس سر را با یک کلاه حمام بپوشانید و بگذارید تمام شب روی آن بماند. صبح روز بعد موها را با شامپو بشویید و وقتی خشک شد، با یک شانه‌ی ضدشپش شانه بزنید.

 سس مایونز
یکی دیگر از راه ها برای از بین بردن شپش موی سر، استفاده از سس مایونز می باشد.برای استفاده از آن موهایتان را کاملا به سُس مایونز آغشته کنید و آنها را محکم با پلاستیک یا کلاه حمام بپوشانید. همچنین می‌توانید روی پلاستیک را با حوله بپوشانید و بعد از پنج ، شش شاعت آن را بشویید و سپس با سشوار خوب خشک کنید. از یک شانه ضد شپش برای شانه کردن موی خود استفاده کنید. این کار را هفته‌ای یک بار به‌مدت حدود دو ماه تکرار کنید.

آب لیمو
 آب لیمو هم در از بین شپش موی سر بسیار موثر می باشد. آب لیمو ترش به دلیل ماهیت اسیدی‌اش به جدا کردن شپش‌ها و تخم‌های شپش از پوست سر کمک می‌کند. برای استفاده از آن آب‌ لیموی تازه را بگیرید و آن را روی پوست سر بمالید. اجازه بدهید نیم ساعت بماند و سپس آن را با سرکه و بعد با آب گرم آبکشی کنید. برای جلوگیری از ابتلا به شپش، این درمان را یک‌‌بار در هفته انجام بدهید.

 همچنین می توانید چند حبه سیر را له کنید تا به صورت خمیر درآید و سپس آن را با یک قاشق آب لیموی تازه مخلوط کنید و این مخلوط را روی سر بمالید و ماساژدهید.سپس با یک پارچه یا حوله سر خود را بپوشانید و بعد از نیم ساعت آن را بشویید.

 ترکیبات شیمیایی و بوی رنگ موها باعث می شود تا شپش همراه با تخم‌هایشان خفه شوند.بعد از استفاده و شست وشوی موی سر، حتما با شانه ضد شپش موهای خود را شانه کنید تا شپش‌های مرده و تخم از مو جدا شوند

نمک
برای ریشه کنی موها در مراحل ابتدای شپش مو نمک را انتخاب کنید و اگر مدتهاست شپش‌ ها روی سر زندگی می‌ کنند از نمک استفاده نکنید چون که به مرور زمان و تغذیه‌ شپش‌ ها از سر پوست نازک شده و نمک سبب سوزش و قرمزی آن می‌ شود.

 برای استفاده از نمک در ابتدای ابتلای موی سر به شپش باید به طور مساوی یک چهارم استکان نمک و سرکه را با هم مخلوط کنید و روی موها اسپری کرده تا مرطوب شود به مدت دو ساعت موها را با کلاه مو بپوشانید سپس موها را بشویید برای نرمی مو از نرم کننده استفاده کنید.

رنگ مو
 رنگ مو هم در از بین بردن شپش موی سر بسیار موثر است. ترکیبات شیمیایی و بوی رنگ موها باعث می شود تا شپش همراه با تخم‌هایشان خفه شوند.بعد از استفاده و شست وشوی موی سر، حتما با شانه ضد شپش موهای خود را شانه کنید تا شپش‌های مرده و تخم از مو جدا شوند.


نظر دهید

پاسخ دهید