چگونه می توان نوزاد را از شیر مادر گرفت؟

نوزاد

یکی از دغدغه های مادران برای کودکان شیرخوارشان ، جدا کردن آن از شیر مادر است. این مرحله از مراحل مهم رشد کودک است که مادر باید بداند  نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک ،چگونه است .

در حقیقت گرفتن کودک از شیر مادر ، مرحله ای از مراحل زندگی انسان به شمار می آید که بهتر است با آداب ویژه الهی و بهداشتی انجام شود تا موجب آسیب بدنی و روانی و معنوی کودک نشود.

قرآن کریم در آیه ۲۳۳ سوره مبارکه بقره : “و الوالداتِ یُرضِعنَ اَلادَهُنَّ حولَینِ کامِلَین ارادَ اَن یُتِّمَ الرَّضاعَهِ” مدت معمولی شیر دادن را برای کودک ۲ سال کامل ( ۲۴ ماه ) اعلام فرموده است.

 بهتر است این زمان مورد توجه مادر قرار گیرد و مادر زمان آن را به خاطر راحت طلبی خودش کم نکند؛چون شیر مادر حیاتی‌ترین نقش را در ایجاد سیستم ایمنی بدن دارد.

در این مطلب می خواهیم درباره نحوه صحیح گرفتن نوزاد از شیر مادر را بیان کنیم. از آنجایی که در طول این دو سال نوزاد بیشتر از سینه مادر تغذیه می کند، وابستگی شدیدی بین نوزاد و مادرش به وجود می آید و همین دلیل، جدا کردن نوزاد از شیر مادر را کمی سخت می کند . نحوه صحیح گرفتن او از شیر مادر اهمیت زیادی پیدا می کند.

در شش ماه اول زندگی ، تغذیه ی نوزاد فقط از طریق شیر مادر انجام می شود و بعد از شش ماه می توان از فرنی و مکمل های غذایی استفاده کنید. پس برای کودکی که تاکنون از طریق شیر خوردن از سینه مادر مهم ترین نیاز اولیه‌اش برطرف می‌شده و از این طریق به آرامش می‌رسید، از شیر گرفتن می‌تواند مرحله‌ای بحرانی و استرس زا باشد.

اگر نحوه ی گرفتن نوزاد از شیر مادر به درستی انجام نشود، کودک حس می‌کند از طرف مادرش مورد طرد واقع شده است و دچار ناآرامی، بی قراری و گریه می‌شود و همین مسئله ممکن است در روابط اجتماعی کودک در آینده ؛تاثیر منفی بگذارد. پس، از شیر گرفتن کودک باید با آگاهی و به صورت تدریجی انجام شود ؛ تا کودک بتواند با این مسئله مهم خودش را وفق دهد و سازگار شود.

 در شش ماه اول زندگی ، تغذیه ی نوزاد فقط از طریق شیر مادر انجام می شود و بعد از شش ماه می توان از فرنی و مکمل های غذایی استفاده کنید. پس برای کودکی که تاکنون از طریق شیر خوردن از سینه مادر مهم ترین نیاز اولیه‌اش برطرف می‌شده و از این طریق به آرامش می‌رسید، از شیر گرفتن می‌تواند مرحله‌ای بحرانی و استرس زا باشد.

 توصیه های مهم برای از شیر گرفتن نوزاد

برای اینکه نوزادتان به آسانی و با آرامش از این مرحله از زندگی خود عبور کند، مادر باید به چند راهکار اساسی توجه داشته باشد:

در چه سنی باید کودک را از شیر گرفت؟

همانطور که گفتیم تا 6 ماهی ، تنها تغذیه ی نوزاد شیر مارد است و بعد از شش ماه می توانید از مکمل های غذایی استفاده کنید و تا زمانی که مادر و نوزاد تمایل دارند، می تواند شیر دهی ادامه داشته باشد.

اما هرچه نوزاد بزرگتر بزرگتر شود، نیاز او به غذا بیشتر می شود و زمانی که کودک به یکسالگی برسد، شیر مادر برای تغذیه او کفایت نمی کند و به تدریج باید از انواع سوپ و غذاهای جامد در برنامه غذایی کودک استفاده شود.

 مادر باید توجه زیادی داشته باشد که غذای کودک سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی باشد. با این روش و با برنامه ریزی دقیق می توان کم کم و به تدیج  وابستگی کودک به شیر را بدون وارد کردن استرس به خود و کودک کم کنید.همچنین این روند نباید یک دفعه و به اجبار به کودک تحمیل شود چون ممکن است باعث بی قراری و گریه کودک شود.

گرفتن کودکم از شیر در شب

 یکی از زمانهایی که به مادر کمک می کند تا راحتتر کودک خود را از شیر بگیرد، شب است؛چون کودک بعد از  شش ماهگی دفعات کمتری در شب نیاز به تغذیه از شیر مادر دارد و زمان بیشتری را می خوابد ؛پس مادر می‌تواند دفعات وعده‌های شبانه را کم کند و از وابستگی کودک بکاهد.

تعداد دفعات شیر دهی به تدریج کم شود

 برای اینکه کودک به راحتی و بدون استرس از شیر گرفته شود، مادر باید تعداد دفعات شیر دهی را یواش یواش و به تدریج کم کند. اکثرا  مادران فکر می‌کنند اگر یک دفعه به شیر دادن خود پایان دهند، و به یکباره او را از شیر خود جدا کنند، کودک کمتر اذیت می‌شود اما باید بدانند که با  این کار هم مادر  و هم کودک دچار مشکل می شوند ؛چون سینه‌های مادر ورم می‌کند که این ورم  با درد همراه است.

همچنین کودک از زمانی که پا به دنیا گذاشته، در آغوش مادر قرار گرفته و شیر او را خورده است. طبیعی است که به راحتی نمی‌تواند از آن دل بکند.او به دلیل وابستگی عاطفی که با مادر دارد با قطع ناگهانی شیر دادن، گویی یک چیز بسیار با ارزش را از او گرفته‌شده  و اعتمادش به مادر خدشه دار می‌شود که ممکن است در شکل گیری سبک دلبستگی ناایمن در کودک تاثیر گذار باشد.

اگر به نظر می‌رسد که کودک همچنان شیر را ترجیح می‌دهد، مادر می‌تواند به جای شیر خودش به او شیر خشک بدهد. با اینکه  کاهش تعداد دفعات شیردهی مهم است، اما در عین حال باید مادر به نیازهای عاطفی کودک‌ هم توجه داشته باشد و در صورت نیاز به او دست کم ۱ تا ۲ بار شیر بدهد و همچنان صبور باشید.

مادر باید برای این دوران باید برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک ببیند؛ زیرا بچه‌ها معمولاً پرخاشگر می‌شوند. آرامش خود را حفظ و سعی کنند رفتاری آگاهانه در برابر آن‌ها داشته باشند. اگر قرار باشد با اولین گریه و فریاد دوباره به او شیر بدهند، هیچ وقت موفق نمی شوند.

کودک

از مواد غذایی مناسب برای تغذیه کودک استفاده کنید

تا شش ماهگی نوزاد فقط از شیر مادر استفاده می کند و بعد از آن از شیر خشک و مکمل های غذایی استفاده می شود. این مکمل های غذایی باید سرشار از مواد مغذی و پروتئین باشد و از این روش می توانید  برای علاقه مند کردن کودک به غذا استفاده کنید.

 مادر باید قبل از آن که کودک را از شیر بگیرید، او را به غذا خوردن و نوشیدن مایعات با لیوان عادت دهد. این مسئله باعث می‌شود که برای ترک خوردن شیر مادر مجبور نیست سختی‌های غذا خوردن با قاشق و چنگال را تحمل کند و همچنین بهتر است برای او سرویس غذاخوری جداگانه‌ای، با طرح‌های کودکانه و رنگ‌های شاد و تند بخرید.

همچنین هنگامی که مادر  متوجه شد کودکش به غذاهای دیگر نیز به اندازه‌ی شیر مادر علاقه‌مند است و غذاهای جامد را به درستی می‌خورد، می‌توانید کم‌کم شیر مادر را کم کنید.

مثلا اگر کودک در روز 6 بار شیر می‌خورد، برای شروع، قبل ازاینکه کاملا کودک را از شیر بگیرد، قطع ۲ بار در روز غذاهای دیگر را به او بدهد. اگرکودک از مرحله‌ی اول از طعم و مزه‌ی غذاها خوشش آمد، به احتمال زیاد کم‌کم خودش را با غذاها سیر می کند.اگر فکر کردید که کودک بعد از خوردن غذا، هنوز به طور کامل سیر نشده است، می تواند به او شیر دهد.

همچنین مطمئن باشید که کودک به اندازه‌ی کافی آب می‌خورد ؛چون غذاهای دیگر به اندازه‌ی شیر مادر آب ندارند و بنابراین مهم است که در زمان شروع روند قطع شیردهی، مقدار آب مصرفی کودک را نیز اضافه شود.

مادر باید توجه داشته باشد  تا زمانی که کودکش یک سال نشده است از دادن مواد غذایی مانند شیرگاو- سفیده تخم مرغ- انواع توت ها- کیوی- گیلاس- آلبالو- بادام زمینی- پنیر- شکلات- میگو- فلفل- ادویه- ترشی- نمک- نوشابه های رنگی گازدار- لپه و نخود- عسل- اسفناج- کلم- قهوه و چای- آجیل- سوسیس- ذرت- دانه انگور- دانه کشمش اجتناب کندتا موجب بروز حساسیت های غذایی در او نشود.
 مادر زمانی دید که تغذیه تکمیلی کودک، نیازهای غذایی او را بر طرف می‌کند و اگر شیر مادر را نخورد، لطمه‌ای به سلامتی او وارد نمی‌شود، می‌تواند دیگر شیر خودش را به کودک دلبندش ندهد.

عواملی که باعث استرس نوزاد می شود را کم کنید

همانطور که گفتیم بهتر است روند از شیر گرفتن نوزاد به تدریج باشد و یکدفعه این کار انجام نشود، یعنی به جای یک یا دو وعده شیر مادر، از غذاهای مفید استفاده کنید. در این مرحله چون ارتباط بدنی کودک با مادر کم می‌شود ممکن است دچار اضطراب و استرس شود و شروع به بهانه گیری کند. در این زمان مادر باید وقت بیشتری را با  کودک خود صرف کند و با او بازی کند تا از استرس و اضطراب کودک بکاهد00

از شیر دوش استفاده کنید

وقتی مادر دفعات شیر دهی را کم می کند، این باعث می شود که شیر در سینه مادر جمع شود و سینه مادر دردناک می شود. مادر با استفاده از شیر دوش می‌تواند شیر را از سینه خود خارج کند و تا حد زیادی فشار را کم کند.او ممکن است فکر کند چون کودک شیر کمتری می‌خورد باید شیر بیشتری را با شیر دوش از سینه خود خارج کند، ولی با این کار باعث می شود شیر بیشتری تولید شود. در واقع مادر باید در هر دفعه مقدار کمتری شیر را از سینه خود خارج کند تا با این کار  شیر کمتری تولید شود.

کنترل هیجانات و نگرانی مادر

زمانی که مادری می خواهد کودک خود را از شیر بگیرد، خودش هم دچار نگرانی و استرس می شود و به دنبال آن ممکن است  کودک دچار سوء تغذیه و کمبود مواد غذایی شود. پس مادر باید عواطف و هیجانات خود را مدیریت کند و استرس و اضطراب خود را کم کند و با کاهش اضطراب و استرسِ خود بهتر می‌تواند به کودکش کمک کند تا از این مرحله حساس رشدی به خوبی عبور کند.

آرامش کودک مهم است

مادر باید در این مرحله از زندگی به آرامش کودک خود فکر کند و آن را در راس همه امور خود قرار دهد. شیر مادر، علاوه بر نقش تغذیه ای که دارد، یک منبع مناسب برای کاهش استرس و ترس در کودک است و کودک از این طریق پیوندی عمیق با مادر خود برقرار می‌کند .پس قطع این منبع آرامش نوعی ضربه عاطفی به کودک است و پس لازم است از طریق برقراری ارتباط پوستی با کودک، بازی کردن و در آغوش کشیدن کودک ارتباط خود را با او حفظ کنید

.در طول این مدت، کودک ممکن است بخواهد زمان بیش‌تری را با مادرش بگذراند و مادر باید به هر روشی که می‌تواند به او آرامش بدهد تا اصلا  احساس غم و اندوه نداشته باشد و حس نکند که به لحاظ عاطفی از مادرش جدا شده‌است.

حتی کودکان نوپا که دیگر مثل گذشته از شیر مادر تغذیه نمی کنند ممکن است  نیاز داشته باشند تا زمان بیش‌تری با مادر را سپری کنند نیاز داشته باشند به خصوص زمانی که بیمار هستند. در چنین شرایطی، مادر باید بداند که تعداد دفعات شیردهی را چگونه باید کم کند.

اگر کودک در سنی قرا دارد که متوجه حرفهای مادر می شود، باید مادر با دلیل به او بگوید که اگر بیشتر از این از شیر مادر استفاده کند، ممکن است دندانهای او آسیب ببیند؛ بنابراین باید دست از این کار بردارد تا سلامت دهان و دندان‌اش حفظ شود.

 زمانی که مادری می خواهد کودک خود را از شیر بگیرد، خودش هم دچار نگرانی و استرس می شود و به دنبال آن ممکن است کودک دچار سوء تغذیه و کمبود مواد غذایی شود. پس مادر باید عواطف و هیجانات خود را مدیریت کند و استرس و اضطراب خود را کم کند و با کاهش اضطراب و استرسِ خود بهتر می‌تواند به کودکش کمک کند تا از این مرحله حساس رشدی به خوبی عبور کند.


در برنامه‌های روزانه‌ی کودک  تغییراتی به وجود آورید

برای اینکه به راحتی و با آرامش کودک را از شیر مادر جدا کنید، می توانید در برنامه روزانه ی او تغییراتی ایجاد کنید.به این صورت که او را زمان بیشتری خارج از خانه نگه دارید تا در عادت‌های او تغییر ایجاد شود. کودک را بیشتر به خانه پدر و مادربزرگش یا به پارک ببرید. بچه‌ها در این سنین به راحتی با جایگزین‌ها کنار می‌آیند .پس سعی کنید روش‌ها و کارهای مناسبی را برایش در نظر بگیرید.

از پدر خانواده کمک بگیرید

در دورانی که مادر قصد دارد او را از شیر بگیرید، از پدر خانواده بخواهد که به او کمک کند و به او غذا بدهد یا وقت‌هایی که شیر می‌خواهد، او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد.مادر باید از او بخواهد وقت بیشتری را با فرزند بگذراند. پدر می‌تواند شب‌ها فرزند را بخواباند و در کنار او باشد زیرا بسیاری از بچه‌ها عادت دارند با مکیدن سینه مادر خود به خواب بروند.

 بهتر است مادر خودش را بیمار و سینه اش را زخمی نشان ندهد

اگر مادر بخواهد از روش بیمار نشان دادن خود و یا زخمی بودن سینه ، کودک را از شیر بگیرد، کودک ناراحت می‌شود و ممکن است از وضعیت پیش‌آمده بترسد و وحشت کند. در این حالت نه تنها مشکلی حل نمی‌شود بلکه مادر موضوع جدیدی به مشکلات خود  اضافه کرده‌ است. بچه‌ها در دورانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، وابستگی‌های عاطفی شدیدی پیدا می‌کنند و این رفتار مادر به آن‌ها صدمه می‌زند.

 از روش های سنتی استفاده نکنید

 بعضی از مادران از روش های سنتی برای گرفتن کودک از شیر مادر استفاده می کنند. مثلا موادی مانند فلفل را به نوک سینه خود می‌زدند تا کودک از خوردن شیر خودداری کند.در این روش باید بگوییم بعضی از بچه‌ها چنان به شیر مادر وابسته‌اند که حاضرند تندی و تلخی را به جان بخرند اما دست از شیر خوردن برندارند. برای انجام این کار مادر حتماً با متخصص اطفال مشورت کند. داروهای گیاهی خواص و عوارضی دارند که ممکن است برای کودک مضر باشد.


این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

نظر دهید

پاسخ دهید