احساس می کنم پسرم معتاد شده

نویسنده : مصطفی نجمی | پژوهشگر اعتیاد

مخاطب گرامی، یکی از مهم‌ترین عواقب شیوع کرونا، ایجاد تغییرات سریع و غیرقابل باور در سبک‌زندگی است که در نوجوانان و جوانان محسوس‌تر‌ به نظر می‌رسد. از دست دادن شغل، فرسودگی شغلی، روند فرسایشی بیماری، تغییرات در خلق‌و‌خو و ارتباط از جمله مهم‌ترین تغییرات احتمالی ناشی از شیوع این پاندمی است. با این حال، چند توصیه به شما داریم.

همدلانه با پسرتان صحبت کنید

در پیامک‌تان رفتار فرزندتان را به دو دوره قبل و بعد از کرونا تقسیم کرده‌اید و شرایط نامساعد فعلی او را به نوعی متاثر از شیوع بیماری کرونا می‌دانید. آگاه باشید که فرزند شما در حال گذر از دوره نوجوانی و رسیدن به مرحله جوانی است و در این سنین بروز برخی از ناملایمات و ناسازگاری‌ها الزاما به معنای بروز مشکل نیست زیرا نوجوان در راه رسیدن به استقلال و فردیت، صرفا از والدین خود الگو نمی‌گیرد و ارتباط با همسالان به خودی خود به معنای نقض حریم خانواده محسوب نمی‌شود. به نظر می‌رسد کرونا در از دست دادن شغل فرزندتان تاثیرگذار بوده و او هم از دست دادن شغل را مانعی در راه به استقلال رسیدن خود می‌داند و همین موضوع سبب می‌شود که آستانه تحمل او در مواجهه با تعارضات احتمالی با دیگر اعضای خانواده پایین بیاید و سبب بروز کشمکش و در نهایت تمایل بیشتر فرزندتان به ارتباط بیشتر با گروه همسالان شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود که ضمن آگاهی از ویژگی‌های دوره رشدی فرزندتان، با رویکردی همدلانه و دور از هر گونه سرزنش و قضاوت با فرزند خود گفت‌وگو کنید، به او یادآور شوید که می‌دانید و درک می‌کنید که از دست دادن شغل برای او بسیار سخت بوده است و این اطمینان خاطر را به او بدهید که در رسیدن به اهدافش او را یاری خواهید کرد و هر آن‌چه را که در توان‌تان است ، برای کمک به او به کار می‌گیرید.

شالوده پرورش اعتمادبه‌نفس از سنین اولیه کودکی پی‌ریزی می‌شود و د افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند، در برابر فشار گروه همسالان و تاثیرات منفی احتمالی از جانب این گروه تا حد زیادی در امان هستند.

به او نگویید که تو معتادی!

در سوال‌تان مطرح کردید که «احساس می‌کنم موادمخدر مصرف می‌کند»؛ ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که اشاره مستقیم به اعتیاد فرزندتان جلوی او آن هم در زمانی که خیلی به احساس‌تان اطمینان ندارید، روند ارتباط شما با فرزندتان را بسیار مختل می‌کند. در صورتی که داده‌های معتبری در خصوص اعتیاد او به مواد مخدر دارید، پیشنهاد می‌شود که ابتدا در فضای همدلانه و دور از سرزنش، توصیفی از رفتارهای حال و گذشته او داشته باشید، به طوری که فرزندتان شما را فردی حمایتگر بداند و شما را از آن‌چه بر او گذشته آگاه سازد. در صورت هرگونه اعتراض، سرزنش و قضاوت احتمالا فرزندتان را در مسیر انکار موضوع یا تنش بیشتر سوق می‌دهید.

اعتماد به نفس فرزندتان را افزایش دهید

شالوده پرورش اعتمادبه‌نفس از سنین اولیه کودکی پی‌ریزی می‌شود و تحقیقات مختلف نشان می‌دهد افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند، در برابر فشار گروه همسالان و تاثیرات منفی احتمالی از جانب این گروه تا حد زیادی در امان هستند. اولین راه به منظور کمک به فرزندتان در پرورش اعتماد به نفس این است که ابتدا خودتان به عنوان یک والد فرد با اعتماد به نفسی باشید و ضمن پذیرفتن و ارج نهادن به ارزش وجودی‌تان(عزت نفس)، به توانایی خود در انجام کارها به رغم شکست‌های احتمالی اطمینان خاطر داشته باشید.
در ادامه شما می‌توانید با تشویق و تحسین فرزندتان برای رسیدن به علایق خود، به ‌رغم سختی‌ها، رنج‌ها و شکست‌های احتمالی، بذر اعتماد به نفس را در فرزند خود بکارید به طوری که به عنوان مثال با از دست دادن شغل، نه تنها تسلیم موقعیت موجود نشود بلکه بتواند از طریق کاربرد مهارت‌های حل مسئله، روش‌های جایگزین را شناسایی کند و در جهت افزایش اعتمادبه‌نفس و بهداشت روانی خود گام موثری بردارد.


منبع: زندگی سلام

نظر دهید

پاسخ دهید