غذاها چطور در اثربخشی داروها نقش دارند؟

تاثیر برنامه غذایی بر داروهای مصرفی یکی از موضوعات مهمی است که در صورت نداشتن آگاهی های لازم
می تواند موجب صدمات جبران ناپذیری بر بدن شود.

بازدید :

زمان تقریبی مطالعه :

تاریخ :

تداخل داروهای ضد آکنه با هویج

مصرف همزمان داروی ضدآکنه مانند ایزوترتینوئین (آکوتان و دکوتان) با داروهای داکسی ‌سیکلین، مینوسیکلین، تتراسیکلین، متوترکسات، مکمل ‌های حاوی ویتامین آ و هر نوع مکمل برای افزایش یا کاهش وزن و بدن‌ سازی ممنوع است.

هیچ گاه از شیر برای بلعیدن قرص های حاوی آهن یا آنتی بیوتیک ها استفاده نکنید.

تداخل داروهای شل کننده رگ های خونی با موز

این دسته داروها از قبیل کپتوپریل، انالاپریل و لیزینوپریل رگ های خونی را شل می کند و منجر به جریان خون بهتر می شود. مصرف این داروها پتاسیم را در بدن افزایش می دهد بنابراین اگر ما مواد غذایی حاوی پتاسیم بالا را به همراه این داروها مصرف کنیم، این وضعیت می تواند منجر به نامنظم شدن ضربان قلب شود.از مصرف موز، پرتقال و جانشین های نمک در صورت استفاده از این داروها، پرهیز کنید.

تداخل آهن و آنتی بیوتیک با لبنیات

هیچ گاه از شیر برای بلعیدن قرص های حاوی آهن یا آنتی بیوتیک ها استفاده نکنید. مصرف همزمان این دو باعث چسبیدن داروها به لبنیات می شود و ترکیبی را تشکیل می دهد که اگرچه خطرناک نیست اما مانع تاثیر کافی ویتامین یا آنتی بیوتیک می شود. بعد از مصرف این داروها دو ساعت صبر و بعد از آن، محصولات لبنی را مصرف کنید.

تداخل داروهای ضد تشنج با ویتامین دی

برخی داروهای ضد تشنج مانند دیلانتین و فنی تک در جذب کلسیم و ویتامین دی محدودیت ایجاد
می کند. این در حالی است که کلسیم و ویتامین دی هر دو برای تقویت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان ضروری هستند.اگر از داروهای ضد تشنج استفاده می کنید، حتما در ساعات اوج نور خورشید، روزانه ۱۵ دقیقه از نور آفتاب بهره ببرید و به میزان کافی هم لبنیات مصرف کنید.


منبع: زندگی سلام

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

نظر دهید

پاسخ دهید