پیشنهاد ۲.۵ میلیون دلاری برای خرید نخستین پست توییتری!

ایلان ماسک با توئیتهای خود در مورد چند ارز دیجیتیال، این ارزها را بیش از پیش بر سر زبانها انداخت. حالا جک دورسی، مدیرعامل توئیتر میخواهد اولین توئیت خود را به یک توکن غیر مثلی ( NFT ) تبدیل کند. این کار مانند این است که یک نقاش معروف اولین اثر خود را به شما تحویل دهد و شما مالک آن باشید.

بازدید :

زمان تقریبی مطالعه :

تاریخ :

بر خلاف بیت‌کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال معروف که قابلیت تعویض دارند، توکن‌های غیر مثلی منحصر به فردند. برای اینکه بهتر مفهوم توکن غیر مثلی را متوجه شوید، به مثال زیر توجه کنید:

اگر شما یک بیت‌کوین داشته باشید، به راحتی میتوانید آن را به کسی بفروشید و بعدا بیت‌کوین دیگری تهیه کنید. بیت‌کوینی که بعدا میخرید، هیچ‌ تفاوتی با بیت کوین اول شما ندارد. همان‌طور که پولی که بین انسان‌ها رد و بدل میشود تفاوتی ندارد. یک هزار تومانی، با دیگر هزار تومانی‌ها هیچ فرقی ندارد و ارزش‌ آن‌ها متفاوت نیست. بنابراین، بیت کوین، یا هزار تومانی‌ها، چیزهایی قابل تعویض و مثل‌دار هستند. اما تابلوی مونالیزا چطور؟ از تابلوی مونالیزا هر چقدر هم که کپی‌هایی نقاشی شده باشد، هیچ‌کدام ارزش تابلوی اصلی مونالیزا را ندارد. هیچکس نمیتواند یک تابلوی کپی را با تابلوی اصلی با این استدلال که هر دو یک تابلوی نقاشی هستند تعویض کند. همانطور که تلفن همراه شما، خانه شما و ماشین شما هم مثل ندارد. هیچ ماشینی دقیقا ماشین شما نیست و مشخص است که مالکیت ماشین شما با شماست. 

تفاوت توکن‌های غیر مثلی با ارزهای قابل تعویضی همچون بیت‌کوین در همین مالکیت است. توکن‌های NFT یک مالک دارند و قابل تعویض با توکن‌های دیگر نیستند. دورسی هم میخواهد اولین توئیت خود در شبکه اجتماعی توئیتر را به یک دارایی قابل فروش تبدیل کند و برای آن مزایده گذاشته است.  بیشترین رقمی که برای تهیه این توکن پیشنهاد شده  تا کنون ۲.۵ میلیون دلار است. سینا استوی، مدیرعامل شرکت اوراکل بریج، یکی از کارآفرینان جوانی که در حوزه بلاک چین کار میکند، بالاترین پیشنهاد را تا کنون برای خرید این توکن غیر مثلی ارائه داده است.

پیش از دورسی، بسیاری از افراد دارایی‌های خود را روی دامنه بلاک‌چین به صورت یک توکن NFT تبدیل کرده‌اند  تا مالکیت آن‌را در اختیار داشته باشند. مالکیتی که شبکه بلاکچین آن‌را تضمین میکند. هنرمندان هنر‌های دیجیتال را به توکن تبدیل میکنند تا خطر دزدی هنری را از بین ببرند. با توجه به امنیت بلاک‌چین، دارایی‌هایی که روی این شبکه ثبت میشوند هیچ‌گاه به سرقت نمیروند. مالک یک توکن NFT مانند همه دارایی‌های دیگر هر زمان که بخواهد میتواند این توکن خود را به فروش برساند. 

منبع: سی ان بی سی

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

نظر دهید

پاسخ دهید