چرا باید پیشرفت موشکی خود را ادامه دهیم؟ تحقیق مدرسه

توانمندی نظامی و دفاعی کشور، بدون شک یکی از مهم‏ترین محورهای راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تهدیدات است.همینطور بر اساس مولفه‌های قدرت،توان موشکی به عنوان یکی از مهمترین عامل بازدارنده تهاجم نظامی قرار دارد.

ایران در زمان جنگ در معرض شدیدترین حملات موشکی و بمباران های هوایی قرار گرفت و امکان دفاع نیز وجود نداشت زیرا در برابر دشمن بسیار آسیب‌پذیر بودیم همچنان که بسیاری از مردم بی‌گناه به دلیل نبود امکانات دفاعی شهید و زخمی می‌شدند.

به همین دلیل با قرارگرفتن توسعه و پیشرفت تجهیزات نظامی در دستور کار حوزه نظامی، منجر به ایجاد بازدارندگی در داخل کشور می‌شود، البته وجود این تجهیزات به معنای این نیست که لاجرم از آن ها استفاده شود، بلکه به این منظور است که از طریق این ابزار، می توانیم با تهدید مقابله کنیم و دشمن متخاصمی که می‌خواهد ضربه بزند و از طریق تشدید تخاصم بر ما اثر بگذارد، را منصرف کنیم، این بازدارندگی واقعی است.

البته باید متذکر شویم که پیشرفت‌ها در صنعت موشکی منجر به فشار حداکثری روی ایران شده و بر همین اساس است که می‌گویند ایران نباید صنعت موشکی داشته باشد. در واقع پیشرفت در صنعت موشکی و دفاعی تبدیل به نقطه قوت ایران برای مقابله با تهدید شده است، که اگر این توانایی‌ها را نداشته باشیم باید دست‌هایمان را بالا ببریم و هر دستوری که آنها دادند را اجرا کنیم.

ایران در ۱۳۶۳ خورشیدی، نخستین تیم موشکی به نام حدید و به سرپرستی حسن تهرانی‌مقدم را جهت آموزش موشکی به سوریه فرستاد در همان زمان نخستین موشک‌ها به وسیله لیبی و کره‌شمالی در اختیار ایران قرار گرفت.

موشک های ایران به چهار نوع دسته بندی می شود:
– کوتاه برد
– میان برد
– برد متوسط (موشک های بالستیک )
– دوربرد یا قاره پیما
 

ایران در چهار دهه گذشته در این امر پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌است به‌گونه‌ای که بسیاری از سایت‌های تحلیل نظامی، توان موشکی ایران را جزو ۱۰ کشور نخست جهان می‌دانند.

چرا باید در زمینه موشکی پیشرفت کنیم؟

امروز با توجه به وضعیت جدید بشریت و توسعه و تنوع سلاح‌ها، هر کشوری با هدف تقویت بنیه دفاعی و نظامی خود، به سمت آسان‌ترین و ارزان‌ترین مسیری که می‌تواند در این راستا برای دفع تهدیدات دست پیدا کند، گام برمی‌دارد.

برای جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به تهدیدات نظامی که پیرامون این کشور وجود دارد بهره گیری از ابزار دفاعی کارآمدی که به سهولت برای کشور قابل استفاده و برای دشمن تهدیدکننده باشد امری حیاتی است.

چرا که دشمنان پایگاه‌های زیادی در منطقه دارند، از جمله کشوری مانند آمریکا که بیش از 40 پایگاه نظامی در این منطقه مستقر کرده است و یا دشمنی به نام رژیم صهیونیستی که در منتهی‌علیه غرب آسیا قرار داشته و از زرادخانه‌های اتمی و پادگان‌های نظامی برخوردار است. ضمن آنکه برخی از کشورهای وابسته به واشنگتن و تل‌آویو نیز علیه ایران تهدیداتی دارند.

در چنین شرایطی برای ایران بین سیستم دفاع هوایی یعنی استفاده از ظرفیت نیروی هوایی و استفاده از موشک که از روی زمین شلیک می‌شود، سیستم دفاع موشکی ضمن آنکه یک تهاجم موثر در وقت لازم به حساب می‌آید در عین حال کم هزینه‌تر و کمتر تهدیدپذیرتر از سوی دشمن است.

درواقع سیستم موشکی برخلاف یک هواپیما که به پرواز درمی‌آید، یک نقطه را مورد هدف قرار می‌دهد و در عین حال به شدت در معرض آسیب قرار دارد، می‌تواند قدرت انهدامی بیشتری داشته باشد. بنابراین به طور طبیعی و به دلایلی که ذکر شد، کشوری مانند ایران به سمت ساخت و تولید موشک گام برداشت و امروز جمهوری اسلامی انواعی از موشک‌ها را در اختیار دارد.

البته اگر ایران با جنگی مواجه نشود علاقه‌ای ندارد که شروع کننده جنگی باشد. لذا با هدف آ‌نکه دشمن از حمله به ایران منصرف شود باید یک اقدام بازدارنده انجام گیرد و از یک طرف باید وزن دفاعی قوی داشت و این وزن دفاعی باید در مواقع لازم توان تهاجمی بالایی داشته باشد و از طرف دیگر جمهوری اسلامی ایران همواره این احتمال را می‌دهد که شاید دشمن زمانی اقدام به تهاجم علیه کشور کند.

با پیشرفت در زمینه موشکی؛ می توانیم با تهدید مقابله کنیم و دشمن متخاصمی که می‌خواهد ضربه بزند و از طریق تشدید تخاصم بر ما اثر بگذارد، را منصرف کنیم، این بازدارندگی واقعی است.

هر تهدیدی در حوزه زمین، هوا و دریا را رهگیری و ردگیری کنیم و مورد هدف قرار بدهیم. پیشرفت در صنعت موشکی و دفاعی تبدیل به نقطه قوت ایران برای مقابله با تهدید شده است، که اگر این توانایی‌ها را نداشته باشیم باید دست‌هایمان را بالا ببریم و هر دستوری که آنها دادند را اجرا کنیم.

هر اندازه توان موشکی ایران را بالاتر برود به موازات آن میزان بازدارندگی هم افزایش می‌یابد و در مقابل، میزان آسیب‌پذیری در شرایط تهدید کاهش می‌یابد. موشک های ایران اساسا دارای کاربردی تدافعی هستند، به این معنا که ایران از موشک های خود که از لحاظ فنی تهاجمی هستند تنها در زمان تهدید علیه امنیت و تمامیت سرزمینی کشور استفاده خواهد کرد.

– گسترش نفوذ و تعامل در بین کشورهای منطقه و جهان
– از بین بردن نفوذ آمریکا در منطقه
– جلوگیری از سلطه و جنگ آمریکا و رژیم صهیونیستی
– دشمنی آشکار کشورهای منطقه و تجهیز شدن آنها به سلاح های کشتار جمعی

آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری

آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در سخنانی در دانشگاه افسری امام حسین(ع) فرمودند: «قدرت نظامی، مایه‌ اقتدار است.می‌بینید، درباره‌ مسایل موشکی چه جنجالی در دنیا راه می‌اندازند، که ایران موشک دارد، ایران موشک دقیق دارد. بله، ما موشک داریم، موشک دقیق [هم] داریم؛ موشک ما هدف را از فاصله‌ چند هزار کیلومتری با فاصله‌ چند متری قادر است بزند؛ این را با قدرت به دست آوردیم، با قدرت حفظ می کنیم، با قدرت افزایش خواهیم داد؛ ان‌شاءالله. با این هم، چون مایه‌ اقتدار کشور است مخالفند، با آن دعوا دارند، غیظ و غضب دارند. می‌بینید چه می کنند در دنیا»

بنابراین باید اذعان کرد امروزه قدرت موشکی ایران به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوی‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور محسوب می شود.

تکنولوژی موشک‌های ایران؛ موشک‌های گوناگون در بردهای مختلف

بررسی تکنولوژی موشک‌های ایران نشان می‌دهد که ایران امروزه موشک‌های گوناگون در بردهای مختلف و با ویژگی‌های متفاوت در اختیار دارد.

موشک سجیل؛ موشک دوربرد سوخت جامد

سجیل نخستین موشک دوربرد از نسل موشک‌های بالستیک با سوخت جامد است، از مهم‌ترین مزایای استفاده از سوخت‌های جامد به نسبت سوخت‌های مایع، ماندگاری این سوخت‌ها است. این موشک، سنگین‌وزن‌ترین موشک ایرانی محسوب می‌شود که بیش از ۲۳ تُن وزن دارد. بُرد این موشک ۲هزار کیلومتر است. این موشک در ۲ نمونه سجیل یک و ۲ معرفی شده است.

یکی از مهم‌ترین برجستگی های این موشک شتاب بسیار بالای آن است. سرعت بازگشت آن به جو زمین و سقوط روی هدف، حدود ۱۳ ماخ (حدود ۴ هزار و ۳۰۰ متر بر ثانیه) است که این ویژگی، انهدام موشک را برای تمام سامانه‌های دفاع هوایی موجود ناممکن می‌کند، بنابراین می توان گفت دشمن برای انهدام این موشک هنگام پرواز، شانس بسیار ناچیزی دارد.

موشک سجیل، موشکی زمین به زمین و ۲مرحله‌ای با قابلیت سرجدا شونده است که وزن سر جنگی آن ۶۵۰ کیلوگرم اعلام شده و طول آن ۱۷.۹۰ متر و قطرش ۱۲۵ سانتی متر است و قابلیت پرتاب از زوایای مختلف را دارد.

موشک عاشورا

موشکد عاشورا بیش از ۲ هزار کیلومتر برد دارد و تاج صنعت دفاعی ایران لقب گرفته است. این موشک با قطر ۱.۲ تا ۱.۴ متری از تعداد زیادی بمبلِت تشکیل شده و کلاهک آن وزنی در حدود ۷۵۰ کیلوگرم دارد و کلاهکی با این وزن، قدرت تخریب این موشک را افزایش داده است.

در این موشک از زیرسامانه های بومی استفاده شده و قابلیت حمل چند نوع سر جنگی از ویژگی های این موشک است. سرعت از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در ساخت موشک‌ها به آن توجه می‌شود؛ گاه در جنگ‌ها شرایطی به وجود می‌آید که موشک‌ها باید به سرعت آماده شلیک شوند؛ زمان آماده سازی موشک عاشورا برای شلیک نیز بسیار اندک ارزیابی شده است.

بنابراین موشک عاشورا دارای موتور۲ مرحله‌ای و با سرعت ۶ ماخ (حدود هشت کیلومتر در ثانیه) است. سرعت مافوق صوت، باعث کاهش مقدار زمان مورد هدف قراردادن اهداف و افزایش دقت موشک می‌شود و این امکان را به موشک عاشورا می‌دهد که حرکت خود را تا هدف، بدون آنکه رادارها آن‌ را شناسایی کنند، ادامه دهد و بر سیستم‌های ضد موشکی دشمن پیروز آید.

همچنین این موشک از سوخت جامد بهره می‌گیرد که به طور چشمگیری زمان راه اندازی و استقرار موشک را کاهش می‌دهد و از این رو، باعث کاهش مقدار زمان هشدار برای دشمن و افزایش دقت موشک می‌شود.

موشک خرمشهر

این موشک، سومین موشک ایرانی، پس از سجیل و عاشورا است که بالای ۲ هزار کیلومتر برد دارد. از مهمترین ویژگی‌های این موشک علاوه بر بُرد بلند، دقت اصابت بالا و نقطه زنی محسوب می شود و شاید بتوان آن را دقیق‌ترین موشک ایرانی نامید. این موشک با برد ۲ هزار کیلومتر، سوخت مایع از نوع زمین به زمین به طول ۱۳متر و قطر ۱.۵ متر، در حدود ۲۰ تن وزن دارد.

موشک خرمشهر می‌تواند کلاهکی تا یک هزار و ۸۰۰ کیلوگرم را حمل و تا ۲ هزار کیلومتری از محل پرتاب حرکت کند؛ در واقع یکی از دستاوردهای مهم در موشک خرمشهر پیاده سازی انفجار سه کلاهک همزمان است. این میزان کلاهک جنگی به معنای قدرت تخریب بیشتر موشک خرمشهر نسبت به دیگر موشک ها است و در نابودی اهداف قدرتی منحصر به فرد دارد. همچنین باید گفت موشک خرمشهر دومین موشک بالستیک بدون بالک و نخستین بالستیک دوربرد بدون بالک تمام ایرانی است.

موشک خلیج فارس

یکی از مهم‌ترین مزایای این موشک این بود که دشمن توانایی ردگیری و خنثی کردن آن را ندارد. خلیج فارس، موشکی بالستیک و ضدکشتی با سوخت جامد تک مرحله‌ای با برد ۳۰۰ کیلومتر است. برد ۳۰۰ کیلومتری موشک خلیج فارس، تقریباً تمام خلیج همیشه فارس و دریای عمان را پوشش می‌دهد. 

از دیگر ویژگی‌های این موشک سرعت مافوق صوت آن است که به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می‌تواند هرگونه ناو یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد. همچنین این فناوری جدید با یک کلاهک انفجاری ۶۵۰ کیلوگرمی تجهیز شده است.

موشک کروز قادر

موشک‌های کروز یکی از موثرترین سلاح‌ها در میدان‌های نبرد به شمار می روند که توانایی ایجاد ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند. این موشک دارای یک خلبان خودکار دیجیتال است که مسیر پروازی آن را تا هدف تنظیم و برخورد آن را به هدف تضمین می‌کند.همچنین از قابلیت های دیگر این موشک می توان به قابلیت گریز از سیگنال‌های پارازیت، سامانه‌های جنگ الکترونیک، امکان نصب بر روی هواگردهایی همچون میل۱۷ و جنگنده‌های اف ۴ اشاره کرد که این کار باعث دقت و سرعت بیشتر در انهدام اهداف می‌شود از دیگر قابلیت های این موشک قدرت انفجار آن است که قابلیت نفوذ در زره کشتی‌ها با فیوز تأخیری را دارد.


این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

نظر دهید

پاسخ دهید