چگونه پس انداز کردن پول را به کودکان آموزش دهیم؟

والدین باید کودک را با پول و چگونگی به دست آمدن آن و برنامه ریزی برای استفاده درست از آن ، صحبت کنند. آنها باید به کودک خود اموزش دهند که با مقدار پولی که به دست می آورند چگونه استفاده کنند تا در آینده دچار کم پولی و یا بی پولی نشوند.آموزش پس انداز به کودک ؛کمک می کند تا او برای مدیریت مالی در آینده و تامین رفاه خود و خانواده آماده شود.

شکل گیری شخصیت افراد به میزان زیادی به محیط خانواده و تربیت آن‌ها در دوران کودکی بستگی دارد؛ به همین دلیل نحوه‌ آموزش مهارت‌های مالی توسط والدین در دوران کودکی اهمیت زیادی دارد و تعیین می‌کند که فرد در آینده شخصیت ولخرج یا اقتصادی دارد.

 بهترین معلم انسانها تجربیات آنهاست. در حقیقت والدین باید تجربه هایی را که آنها در طول سالها در این زمینه به دست آورده اند را به کودکان خود نشان دهند تا آنها با کمک این تجربه ها بتوانند آینده ی خوب و پر پولی را برای خود رقم بزنند.

 برای شروع بهتر است از همان دوران کودکی او را با پول آشنا کنید و به آنها تفاوت بین سکه‌های پول رایج کشور را آموزش دهید. برای او یک قلک بخرید و از او بخواهید پولهایی را که به دست می آورد را داخل آن بریزد تا جمع شوند. یک قلک پول در واقع محلی برای نگهداری امن پول‌ها می‌باشد

 سن آموزش پس انداز کردن به کودکان

مطالعاتی که صورت گرفته است نشان داده که کودکان از سن چهار سالگی با پول آشنا می شوند و به رابطه‌ بین پول و خرید وسائل مورد علاقه‌ خود پی می‌برند.تا هفت سالگی با عدد و رقم ها و شمارش آن آشنا می شوند و متوجه می شوند که اگر پولهای خود را جمع کنند می توانند وسیله ای که دوست دارند را بخرند.

 از این رو بهتر است والدین مسائلی مانند آموزش پس انداز کردن، مدیریت مالی و دادن پول تو جیبی به کودکان را از شش تا هفت سالگی برای فرزندان خود آغاز کنند.

 اگر کودک این مسائل را در دوران کودکی خود آموزش ببینند، این آموزش ها در آنها نهادینه می شود و در سبک زندگی آنها جای می گیرد.در واقع آموزش پس انداز کردن این امکان را به کودکان می‌دهد تا در بزرگسالی بتوانند بهتر مسائل مالی را مدیریت کنند و کمتر با مشکلات مالی مواجه شوند.

روش های آموزش پس انداز کردن کودکان

آشنا کردن کردن کودکان با پول

برای شروع بهتر است از همان دوران کودکی او را با پول آشنا کنید و به آنها تفاوت بین سکه‌های پول رایج کشور را آموزش دهید. برای او یک قلک بخرید و از او بخواهید پولهایی را که به دست می آورد را داخل آن بریزد تا جمع شوند. یک قلک پول در واقع محلی برای نگهداری امن پول‌ها می‌باشد و همین‌طور باعث ایجاد حس پول داشتن در کودکان می‌شود و این شروع بسیار خوبی برای آنهاست.

 بهتر است از یک قلک شیشه‌ای یا شفاف که داخل آن مشخص باشد، استفاده کنید؛ اینگونه قلک‌ها باعث می‌شوند کودکان بهتر پول را حس کنند و صدای آن را بشنوند و جمع شدن پولهای خود را مشاهده کنند.

وقتی که کودک را قانع کردید تا پولهایش را در قلک جمع آوری کند، بهتر است به او اجازه دهید که با این پول هر کاری دلش می خواهد انجام دهد و آن چیزی را که خودش دوست دارد را بخرد.

نباید پر شدن قلک اهمیت داشته باشد، ممکن است کودک دوست داشته باشد که قلکش پر شود و بعد آن رابشکند و یا آن را نصفه بشکند. در این حالت کودک متوجه می شود که با پس انداز کم تر می تواند  وسیله ی کوچکتر بخرد و اگر پس انداز او زیاد باشد، وسیله ی بزرگتر نصیب او می شود.

 در حقیقت والدین باید به کودک خود اجازه دهند تا او لذت خرج کردن را درک کند. در صورتی که کودک پس از مدتی پس انداز، از پدر و مادرش خواست که با پولش چیزی برای خود بخرد، به او اجازه ی این کار را بدهند چون کودک با این کار متوجه می‌شود تلاش برای جمع کردن پول در نهایت چه لذتی دارد و نتیجه‌ کار خود را می‌بیند. مخالفت با این کار باعث می‌شود که کودک از پس انداز کردن دلسرد شود و احساس کند که پس انداز فایده‌ای برای او ندارد. همچنین این کار ممکن است به تدریج باعث شکل‌گیری صفت خساست در بزرگسالی می شود.

والدین باید برای کودک خود تفاوت بین نیاز و خواسته را توضیح دهند. مثلا زمانی که یک تابلوی تبلیغاتی را در خیابان می‌بینند یا در حال تماشای تلویزیون هستند، در مورد محصولات و خدمات مختلف ؛ تفاوت بین خواسته و نیاز را برای آنها توضیح دهند. سپس از آنها بخواهید که در مورد محصولات دیگر، آنها مشخص کنند که آیا یک نیاز است یا اینکه یک خواسته است. اگر او توانست 10 جواب صحیح بدهد، بهتر است برای او پاداشی در نظر گرفته شود.


به آن ها پول تقلبی بدهید

به کودکان خود پول تقلبی بدهید.شاید فکر کنید که این کار کمی ظالمانه و بد است ، در صورتی که اینگونه نیست.پول های تقلبی راه خوبی برای یاد دادن به کودکان کم سن در مورد ارزش پولی است که با سختی به دست می آورند، بدون اینکه اعتمادشان از بین برود.

 مثلا والدین می توانند برای کارهای خاص در خانه مبلغ خاصی را مشخص کنند و از این پولها در قبال کاری که کودک انجام می دهد به عنوان امتیاز برای او در نظر بگیرند.

آموزش مالی به کودک

یکی از مهم ترین اصول پس انداز کردن، آموزش مفاهیم نیاز و خواسته به کودک و تفاوت آن‌ها است. آموزش این موارد به کودکان به نوعی آموزش مدیریت مالی است و کمک می کند تا کودک عاقلانه تر و بر اساس نیازهای خود تصمیم به خرید بگیرد و حتی از خرید هایی که ضروری نیستند، اجتناب کند.

همچنین این کار به کودک کمک می کند تا او یاد بگیرد که که در آینده ولخرجی نکند و پول خود را صرف موارد بی ارزش نکند. زمانی که کودک وسیله‌ای غیر ضروری می‌خواهد،پدر و مادر از او بپرسد که آیا برای خرید این وسیله برنامه ریزی کرده است؟ و تا چند روز آینده نیز به همین میزان به این وسیله نیاز دارد؟ آیا با خرید این وسیله می‌تواند پول کافی تا آخر ماه داشته باشد و یا مقداری از پول توجیبی خود را پس انداز کند؟

 به کودکان خود پول تقلبی بدهید.شاید فکر کنید که این کار کمی ظالمانه و بد است ، در صورتی که اینگونه نیست.پول های تقلبی راه خوبی برای یاد دادن به کودکان کم سن در مورد ارزش پولی است که با سختی به دست می آورند، بدون اینکه اعتمادشان از بین برود.

پول تو جیبی
برخی از والدین فکر می کنند که اگر خودشان پس انداز کنند، کودکان هم یاد می‌گیرند.البته این عقیده تا حدودی درست است چون کودکان، والدین را الگویی برای خود قرار می دهند؛اما کوشش و خطا مهم ترین عامل در یادگیری است. پول تو جیبی دادن به کودک بهترین راهی است که به واسطه‌ آن می‌تواند پس اندازکردن را تجربه کند و برای پول‌های خود برنامه‌ریزی داشته‌باشد. در این شرایط کودک هر ماه مقداری پول را در اختیار خود دارد که می‌تواند به صورت مستقل آن‌ها را خرج کند و مقداری را پس انداز کند.

 عادت دادن آنها به پس انداز کردن
یکی دیگر از روش های آموزش پس انداز به کودکان، عادت دادن آنها به این کار است. در واقع باید یک قانونی در خانه گذاشته شود که بر طبق آن کودکان موظف باشند مقداری از پول خود را پس انداز کنند.

 فرزند این مقدار پول را می تواند از  انجام دادن کاری در بیرون از خانه یا با جمع کردن پولهای تو جیبی و ماهانه خود به دست آورده باشد. اگر والدین برنامه آموزشی خود را در مورد پس‌انداز به موقع شروع کنند و در ابتدا خیلی شرایط را برای کودکان دشوار و سخت نکنند، موفق خواهند شد. اگر برای کودکان شرایطی متعادل را در همه زمینه‌ها فراهم کنند، آنها نه تنها واکنش منفی نشان نخواهند داد، بلکه استقبال نیز خواهند کرد.

باز کردن حساب بانکی برای کودک
یکی دیگر از روش های آموزش پس انداز به کودکان این است که برای آنها حساب بانکی باز کنید. در واقع حساب بانکی هم مانند یک قلک  می‌تواند به بچه‌ها نحوه انباشته شدن پول را نشان دهد.

 تفاوت حساب بانکی با قلک در این است که در حساب‌های بانکی کودکان طریقه پول‌سازی را هم یاد می گیرند. اینکه پول می‌تواند پول بسازد. برای انتخاب نوع حساب بانکی می‌توانید جدول نرخ سود بانک را به آنها نشان دهید و با مشورت خود آنها یکی از حساب‌ها را انتخاب کنید.

در واقع کودک با اینکار می‌تواند یک برنامه ریزی زمانی برای پول خود داشته باشد، اینکه او باید تصمیم بگیرد چه مدت می‌خواهد پولش را در حسابی در بانک نگهداری کند و چقدر از بابت این پس انداز سود خواهد گرفت.

این کار برای کودکان جالب و لذت بخش است و به این طریق برای پس انداز کردن تشویق می‌شوند. همچنین ایجاد یک حساب پس انداز برای کودک حس استقلال و اعتماد به نفس بیشتری به او می‌دهد. حساب بانکی علاوه بر جالب بودن، دارای سیستم سود دهی نیز می‌باشد و به این ترتیب کودک مستقیما ارزش پس انداز را متوجه می‌شود.

تشویق کودکان به داشتن اهداف مالی

بهتر است والدین کودک خود را تشویق کنند تا لیستی از آن چیزهایی را که می‌خواهند و همینطور زمانی که برای بدست آوردن آن چیزها لازم است را، بنویسند. همچنین وقتی که کودک با موفقیت پول پس انداز می‌کند او را تحسین کنند و به او بگویند که به این کارش افتخار می‌کنند.
 مثلا ممکن است کودک برای سال آینده یک دوچرخه ی خوب یا کفش اسکیت بخواهد، تجسم کردن و داشتن اهداف می‌تواند انگیزه او را جهت پس انداز کردن پولش بیشتر کند.

والدین باید برای آنها مقدار مشخصی از پس انداز را در نظر بگیرید که در صورت رسیدن به آن عدد پاداشی به آنها بدهید. یا اینکه به آنها بگویند اگر مثلا پس‌انداز آنها از این مقدار بیشتر شود به ازای هر 1000 تومان، مبلغی به آنها پرداخت خواهند کرد. والدین  باید کودکان را طوری به پس انداز کردن تشویق کنند که آنها به اهداف بزرگ خود زودتر و قبل از اینکه خیلی بزرگ شوند و دیگر آن هدف برای آنها جذابیت نداشته باشد، برسند.

تشویق کودک یکی از مهم‌ترین اصول فرزند پروری است که باعث ایجاد رابطه‌ عمیق‌تر بین فرزند و والدین می‌شود.

  آنها باید در طی صحبت های روزانه ی خود در مورد قرض کردن پول ؛با کودک در مورد هر نوع قرضی صحبت کنند، حتی قرض کردن پول کم برای یک روز. برای این کار نباید همه چیز را خیلی برای او محدود کرد اما باید از عواقب یک قرض گرفتن نادرست و بزرگ با او حرف بزنند

دادن حق انتخاب به کودک
زمانی که کودک می‌خواهد چیزی خریداری کند، والدین باید به او حق انتخاب دهند و تصمیم را به عهده خود او بگذارند. مهم نیست که این تصمیم چقدر درست باشد. به کودک خود اجازه‌ دهید تا اشتباه کنند. این حق انتخاب باعث می‌شود که کودک با پیامدهای تصمیم خود مواجه شود و متوجه اشتباه خود شود. البته والدین قبل از خرید کردن اطلاعات لازم را در اختیار او قرار دهند و فواید و عواقب تصمیمش را به او متذکر شوند تا کودک راحت تر تصمیم گیری کند.

 آموزش اجتناب از قرض های سنگین

بسیاری از والدین به طور کلی کودک را از قرض کردن یا حتی وام گرفتن منع می کنند. این یک تلاش کاملا با ارزش در مسیر آموزش مالی است. تلاش برای اینکه فرزند را از یکی از متداول ترین روش های مصرف پول، یعنی قرض کردن، دور نگه دارید.

 آنها باید در طی صحبت های روزانه ی خود در مورد قرض کردن پول ؛با کودک در مورد هر نوع قرضی صحبت کنند، حتی قرض کردن پول کم برای یک روز. برای این کار نباید همه چیز را خیلی برای او محدود کرد اما باید از عواقب یک قرض گرفتن نادرست و بزرگ با او حرف بزنند: خرید وسایل با قیمت بالا، خرید خودروهای گران، اجاره کردن یک اپارتمان با کرایه ی بالا، برقرار کردن بیش از حد تماس های تلفنی و یا مبلغ بالا برای تضمین کاری از جمله قرض های بزرگ و نادرست هستند.

سخن آخر:

 والدین از لحظه ای که کودکشان متولد می شود، باید اموزش های لازم را به او بدهند، یکی از این آموزش ها نحوه پس انداز کردن پول و جمع آوری آن می باشد. پس انداز کردن می‌تواند به یادگیری مسائل پولی کمک کننده باشد. همچنین باعث ‌رشد شخصیت کودک، ایجاد حس استقلال و تقویت حس مسئولیت‌پذیری در فرزندان ‌شود.


این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

نظر دهید

پاسخ دهید