کودکان دوقلو چگونه باید تربیت می شوند؟

والدین کودکان دوقلو نگران تربیت فرزندان خود هستند که آیا می توانند به خوبی از عهده ی تربیت این فرزندان در یک زمان برآیند.تربیت کودکان دوقلو، دارای نکات تربیتی مختلفی است و والدینی که فرزندان دوقلو دارند باید با صبر و حوصله ی فراوان این وظیفه را به خوبی انجام دهند.

 در واقع در تربیت کودکان دوقلو باید همان کارهایی که برای سایر کودکان انجام می دهند ، برای این دوقلوها انجام دهند و این کار آنها را سختتر می کند.

کودکان دوقلو؛ وابستگی های عاطفی نسبت به یکدیگر دارند ؛ به همین خاطر باید به گونه ای تربیت شوند که بتوانند شخصیتی مستقل داشته باشند و هویت شخصی خود را به دست آورند.

اما ممکن است والدین نگران این مورد باشند که چگونه می توانند فرزندانی مستقل داشته باشند. نگهداری از نوزاد دوقلو کار آسانی نخواهد بود و همواره با چالش های تربیتی زیادی همراه است، اما خانواده ها می توانند با کمک افراد ماهر و متبحر و همچنین روانشناسان از عهده ی این کار به خوبی بر آیند.

در واقع تربیت کودکان دوقلو باید به گونه‌ای پیش رود که هر یک از آن‌ها استعدادهای خود را کشف کنند و به گونه‌ای متفاوت و با توجه به ویژگی‌های شخصیتی‌شان تربیت شوند.

  دوقلوها به دوگروه همسان و ناهمسان تقسیم می شوند، در بین دوقلوهای ناهمسان ؛تفاوت‌های اخلاقی و شخصیتی اساسی دیده می‌شود. این موضوع می‌تواند تحت تأثیر وضعیت قرار گرفتن آن‌ها در رحم مادر، ویژگی‌های ذاتی یا تجربیات زندگی باشد

ویژگی های کودکان دوقلو

ویژگی های شخصیتی، روانی والدین و شرایط محیطی بر ساختار شخصیتی  کودکان دوقلو تاثیر می گذارد. دوقلو ها از ابتدای شکل گیری دوران جنینی تا زمان به دنیا آمدن و بزرگ شدن در کنار هم هستند. تربیت کودکان دوقلو به علت ویژگی های منحصر به فردشان متفاوت است. بخصوص در سنین زیر 3 سال نیازمند ظرفیت جسمانی و روانی زیادی از سوی والدین به ویژه مادر هستند. شاید تصور کنید فرزندان دوقلو چون در کنار هم هستند ویژگی های مشابهی دارند، در صورتی که طبق تحقیقات انجام شده هر قل  تیب شخصیتی متفاوتی نسبت به قل دیگر دارد.

 چگونگی تربیت کودکان دوقلو

همانطور که گفتیم تربیت کودک موضوع بسیار مهم و حساسی است که نیاز به توجه و آگاهی کافی والدین دارد. همه ی والدین نسبت به تربیت  یک فرزند خود حساسیت زیادی دارند و تلاش می کند که این کار را به خوبی انجام دهند و برخی از والدین قرار است این تجربه را به طور همزمان و برای دو نفر داشته باشند، قطعاً  آنها مسیر سخت‌تری در پیش رو دارند که باید  با آگاهی در آن قدم بردارند.

والدین باید بدانید که از چه زمانی و از چه سنی تربیت کودک خود را آغاز کنند.در واقع اگر تربیت کودک به موقع انجام نشود، این کودک در بزرگسالی با مشکلات زیادی روبرو می شود.

در واقع تربیت کودک برای والدینی که دارای دو کودک هم سن و سال هستند، کمی دشوارتر و سخت تر می باشد.در ادامه نکاتی که راجع به کودکان دوقلو باید بدانیم را بیان می کنیم:

توجه کردن به نیازهای جسمی  کودکان

یکی از مواردی که باید در هنگام تربیت کودکان دوقلو به آن توجه کرد،توجه کردن به نیازهای جسمی آنهاست. دوران بارداری و شیردهی برای مادران کودک دوقلو و همین طور فرزندان بسیار حساس خواهد بود. استرس‌ها و نگرانی‌های موجود یا نامناسب بودن وضعیت تغذیه مادر و فرزندان در این دوره می‌تواند مشکلات بسیاری از جمله اختلالات رشدی جنین را به وجود آورد. در نتیجه به عنوان اولین اصل باید  تلاش کنید تا به کیفیت تغذیه و همین طور شرایط عصبی و سلامت مادر و فرزندان دوقلو به اندازه کافی توجه داشته باشید.

 تربیت نکردن دوقلوها به یک شکل
 برخی از افراد تصور می کنند، دوقلوها علاوه بر اینکه ظاهر یکسانی دارند، از لحاظ روحی ، نیازها و ویژگی‌های مشابه هم دارند؛تا جایی که سعی می کنند تا کودکان دوقلو را درست مانند هم در نظر بگیرند.

 این والدین برای کودکان دوقلوی خود لباس های مشابه می خرند و آن‌ها را در تمامی مسائل یکسان تربیت می کنند.در صورتی که آنها دو نفرند با سلایق، علایق و توانایی‌های متفاوت.پس باید اجازه دهید تا هویت مستقل خود را داشته باشند و زمانی که دیگر توانستند خودشان انتخاب و اظهار نظر کنند، اجازه دهید از لباس‌ها و اسباب بازی‌هایی استفاده کنند که خودشان دوست دارند و البته شما آنها را تایید می کنید.

آن‌ها را دوقلو‌ها صدا نزنید. چون هر کدام هویت و نام جداگانه‌ای دارند. هنگام نامگذاری نیز به جای انتخاب اسامی خیلی مشابه از اسم‌هایی استفاده کنید که تنها هم‌قافیه بوده یا معنی نزدیکی دارند. در واقع  والدین  کودکان دوقلو نمی‌خواهند میان فرزندانشان تفاوتی قائل شوند؛ اما بهتر است این تفاوت را قائل شوید.

 این والدین باید اجازه دهند شباهت‌های ذاتی فرزندان کاملاً حفظ شوند، و نیازی به از بین بردن آنها نیست؛ اما در سایر زمینه‌ها بهتر است اجازه دهند استقلال و هویت آن‌ها جدای از یکدیگر رشد کند.

 دوقلوها به دوگروه همسان و ناهمسان تقسیم می شوند، در بین دوقلوهای ناهمسان ؛تفاوت‌های اخلاقی و شخصیتی اساسی دیده می‌شود. این موضوع می‌تواند تحت تأثیر وضعیت قرار گرفتن آن‌ها در رحم مادر، ویژگی‌های ذاتی یا تجربیات زندگی باشد. اگر  والدین چنین تفاوت‌هایی را در میان فرزندان خود دیدند، بهتر است آن‌ها را تقویت کنند و به هریک از آنها اجازه دهند که مسیر مورد علاقه‌اش را طی کند.

همانطور که گفتیم این کودکان توانایی‌ها و استعداد‌های متفاوتی دارند و اگر در محیطی قرار بگیرند که مدام برای شبیه بودن تحت فشار قرار بگیرند، نمی‌توانند توانایی‌های خود را نشان دهند. به همین علت اگر در مهدکودک یا مدرسه نیز مدام با یکدیگر مقایسه شوند، بهتر است در کلاس‌های جداگانه یا حتی مدرسه جداگانه درس بخوانند.

تبعیض قائل نشدن بین دوقلوها
یکی دیگر از مواردی که والدین در تربیت کودکان دوقلو باید به آن توجه داشته باشند، این است که هرزگ بین آنها تبعیض قائل نشوند. ممکن استپدر و یا مادری  به خاطر ویژگی‌های شخصیتی یا علایق شخصی یک از دوقلو‌ها را بیشتر دوست داشته باشد، آنها باید مراقب این رفتار خود باشند  که این احساس نه در کلام و نه در رفتارشان مشاهده نشود.

 والدین  باید عدالت و برابری را در کلام، رفتار و حتی در نگاه خود حفظ کنند. بهتر است نقاط قوت و ضعف هر دو را بشناسند و برایشان به طور جداگانه ارزش قائل شوند. آنها باید به ویژگی‌های مثبت هر دو توجه کنند  تا کودکان  احساس نکنند که فرقی بینشان گذاشته شده است.

 در تربیت کودکان دوقلو استعدا‌دهای منحصر به فرد هر کدام مانند نقاشی کشیدن، استعداد ریاضی، توانایی شعر گفتن و… ویژگی‌های شخصیتی هر کدام مانند درونگرایی، برونگرایی، آداب معاشرت، صادقانه و جسورانه رفتار کردن و … را در نظر داشته باشند و انتظاراتشان از آن‌ها متفاوت باشد.

 والدین کودکان دوقلو باید رفتاری متناسب با شخصیت مستقل او داشته باشند. آنها هنگام تربیت کودکان خود باید شخصیت مستقل آن‌ها را در نظر بگیرند و به آنها احترام بگذارید. آنها فکر می کنند چون از لحاظ ظاهری شبیه هم هستند، روحیات و اخلاق، هوش و روان آنها هم  یکسان است و ناخواسته آن‌ها را مانند هم می‌بینند.

داشتن برنامه ریزی مشخص
 والدین کودکان دوقلو برای تربیت آنها باید برنامه ریزی مشخصی داشته باشند. هر چه فرزندان بزرگتر باشند، دغدغه های مربوط به آنها بیشتر می شود؛ به همین خاطر اگر والدین برنامه ریزی دقیقی نداشته باشند و راهکارهای مدیریت زمان آشنا نباشند؛ نمی توانند از عهده ی این وظیفه به خوبی برآیند . سعی کنند یک برنامه ریزی مشخص برای زمان خواب و بیداری، تغذیه، رسیدگی به تکالیف درسی و سایر برنامه‌ها در نظر بگیرند.

با هر یک رفتاری متناسب با شخصیت مستقل او داشته باشید
والدین کودکان دوقلو باید رفتاری متناسب با شخصیت مستقل او داشته باشند. آنها هنگام تربیت کودکان خود باید شخصیت مستقل آن‌ها را در نظر بگیرند و به آنها احترام بگذارید. آنها فکر می کنند چون از لحاظ ظاهری شبیه هم هستند، روحیات و اخلاق، هوش و روان  آنها هم یکسان است  و ناخواسته آن‌ها را مانند هم می‌بینند.

آن‌ها ناخودآگاه همه رفتار‌ها و خصوصیات این دو را با هم مقایسه می کنند و زمانی که با تفاوت ها روبرو می شوند، از کشف این تفاوت ها هیجان زده می شوند ؛ اما باید بدانند که مقایسه دوقلو‌ها با هم یکی از بدترین رفتار‌هایی است که والدین می‌توانند با فرزندان خود داشته باشند.

حتی این که کدام یک از آن‌ها ابتدا متولد شده و کدام نفر دوم بوده است روی ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها تاثیرگذار است، بنابراین باید با هر کدام مانند یک فرد مستقل رفتار کرد. ممکن است یکی برونگرا و دیگری درونگرا باشد، یکی سلطه جو و دیگری سلطه پذیر …، اما اگر محیط، آن‌ها را برای مشابهت تحت فشار بگذارد، ممکن است در شکل‌گیری شخصیت سالم در آن‌ها اختلال ایجاد شود.

 عادلانه چیدن اتاق دوقلوها
 والدین کودئکان دوقلو نه تنها در تربیت رفتارهای آنها باید عادلانه برخورد کنند و تبعیضی قائل نشوند، بلکه باید در چیدن اتاق آنها هم هیچ تفاوتی ایجاد نکنند. تخت خواب بچه‌ها را طوری در اتاق بچینید که یکی از آن‌ها حس نکند در کنج قرار گرفته و دیگری جای بهتری از اتاق قرار گرفته است. در عین حال باید اجازه دهید تا آنها از سلیقه ی خود در چیدمان اتاقشان استفاده کنند. قاب عکس، چراغ خواب یا روتختی اختصاصی هر کدام می‌تواند متفاوت و به انتخاب خودشان باشد.بهتر است از تخت خواب های دو طبقه استفاده نشود ، اینکه یکی روی تخت بالا و دیگری روی تخت پایین قرار بگیرد می‌تواند روی شخصیت آن‌ها تاثیر بگذارد.

 وارد نشدن به دعواها و بحث های دوقلوها
ممکن است دوقلوها در سالهای اول با هم ناساگاری داشته باشند که این موضوع امری عادی است.مثلا همدیگر را کتک می زنند، یا یکدیگر را هل می دهند یا گاز می گیرند.

کودکان دوقلو به علت همسنی و همزمانی رشدشان، رابطه بسیار نزدیکی دارند. آنها علایق مشترکی مانند اسباب بازی، برنامه های تلویزیونی و … دارند که امری عادی و طبیعی است.همین نزدیکی ها باعث ایجاد اختلافاتی بین آنها می شود. رقابت و دعوا بین کودکان دوقلو به علت همسن بودن بر سر موضوعات یکسان اتفاق می افتد در صورتی که فرزندانی که با هم اختلاف سنی دارند، بر سر موضوعات متفاوتی با هم بحث می کنند.

علاقه بین دوقلوها یکی از عواملی است که باعث  بروز دعوا بین آنها می شود. آنها همدیگر را دوست دارند. این رابطه عمیق در بروز این دعواها بی تاثیر نیست.

 یکی دیگر از مواردی که والدین در تربیت فرزندان دوقلوی خود باید به آن توجه داشته باشند این است که وارد دعواهای این فرزندان نشوند و زمانی که آن‌ها با یکدیگر مشاجره می‌کنند دخالت نکنند مگر اینکه رفتارشان تند و خشونت آمیز شود. در این صورت به عنوان یک میانجی وارد شوند و بدون اینکه هر کدام را قضاوت کنند مانع شوند که از خودشان رفتار زشت یا خشونت آمیزی نشان دهند.

نکته مهم این است که حتی الامکان قضاوت نکنند و از هیچ کدام طرفداری نکنند. قضاوت والدین همیشه معنی تبعیض به خود می‌گیرد، البته آنها باید به این نکته هم توجه داشته باشند که به رفتار زشت، خشونت و گفتار بی ادبانه از طرف هر کدام واکنش نشان دهند.

والدین باید با هر دو مهربان و جدی باشند و با این کار به کودکان احساس امنیت دهند. همان لحظه پس از دعوا دنبال مقصر نگردند و دنبال تجزیه تحلیل نباشند. تعیین مقصر را در فرصت بهتری انجام دهند. چرا که توجه زیاد به قضاوت کردن، کودکان را به سرزنش و غردزدن تشویق خواهد کرد.

 در دوران کودکی معمولا غذای آنها ؛خواباندن و بازی همزمان آنها برای والدین راحت تر است. اما اینها مربوط به خردسالی است. در دوران کودکی و نوجوانی هر کدام از قل ها به دلیل داشتن شخصیت منحصربه فرد برنامه مشخصی برای کارهای خود دارد.


 کمک خواستن از افراد ماهر

 بهتر است والدینی که صاحب فرزند دوقلو شده اند؛ برای تربیت این فرزندان از افرادی که مهارت کافی در این زمینه دارند، کمک بگیرند تا به خوبی بتوانند کودکان خود را تربیت کنند.
 همچنین پدری که صاحب فرزند دوقلو شده است باید به این نکته توجه داشته باشد که در امر تربیت و پروش کودکان به مادر در محیط خانه کمک کند.مادر باید از همسرش بخواهد در انجام برخی کارها به آنها کمک کند. اگر فرزند دیگری نیز در خانه دارند مسئولیت‌های ساده‌تر  را به او بسپرند، این کار علاوه بر اینکه به مادر کمک خواهد کرد، باعث احساس اعتماد به نفس و توانمندی در او نیز خواهد شد.

 نکات تربیتی دیگر برای کودکان دوقلو:

از موارد دیگری که والدین در تربیت این کودکان باید به آن توجه کنند، این است که آنها را تنبیه نکنند. تنبیه کردن هر دو کار اشتباهی ست. چرا که تنبیه شدن کودک بی گناه به دور از انصاف است. بهتر است رفتار نامناسب را به او گوشزد کنید و از راه های دیگر رفتار مناسب را به او یاد دهید. تنبیه کردن هر دو، مربوط به زمانی ست که هر دوی آنها مرتکب اشتباه شده اند.

  با افراد مشابه برای تربیت بهتر کودکان دوقلو در ارتباط باشید. آشنایی و برقراری ارتباط با خانواده‌هایی که در شرایط شما هستند باعث می‌شود علاوه بر معاشرت با افرادی که احساس می‌کنید شما را به‌خوبی درک می‌کنند زمینه‌های مشورت کردن و آشنایی با ایده‌های دیگران را نیز برایتان فراهم خواهد کرد. همه این عوامل به شما کمک  می کند تا به بهترین شکل فرزندانتان را تربیت کنید.

در دوران کودکی معمولا غذای آنها ؛خواباندن و بازی همزمان آنها برای والدین راحت تر است. اما اینها مربوط به خردسالی است. در دوران کودکی و نوجوانی هر کدام از قل ها به دلیل داشتن شخصیت منحصربه فرد برنامه مشخصی برای کارهای خود دارد.


این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

نظر دهید

پاسخ دهید